Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 05/06/2023 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Kościoły na całym świecie pod wezwaniem św. Józefa. Znasz je? Zobacz zdjęcia!

ST. JOSEPH'S ORATORY

Gerard Robert | Wikipedia

John Burger - 23.01.21

Świątynie na całym świecie często za patrona mają św. Józefa, patrona Kościoła Powszechnego.

Przed dwoma laty, w 150. rocznicę ogłoszenia przez błogosławionego papieża Piusa IX św. Józefa patronem Kościoła powszechnego, papież Franciszek ogłosił specjalny „Rok św. Józefa”.

Kliknij w galerię zdjęć, by poznać kościoły pw. św. Józefa na świecie

Kościoły pod wezwaniem św. Józefa

Oprócz roli patrona Kościoła Powszechnego św. Józef, przybrany ojciec Jezusa, jest także patronem wielu parafii na całym świecie.

Niech za znak, jak powszechne jest wzywanie jego patronatu, posłuży fakt, że parafie pod wezwaniem św. Józefa odnajdziemy w diecezjach od Ziemi Świętej aż po Hanoi.

W naszym zestawieniu prezentujemy kilka znanych kościołów poświęconych mężowi Najświętszej Maryi Panny. Czcimy go jako uzdrowiciela, obrońcę i orędownika. Jego przykład inspiruje. Katolicy z Filadelfii (Stany Zjednoczone) po pandemii żółtej gorączki zainteresowali się sierotami (parafia, do której należeli, za patrona miała św. Józefa). Zaś jedna z parafii nazwana jego imieniem w Jordanii przyjęła uchodźców uciekających z sąsiedniego Iraku.

Św. Józef inspiruje

Jak napisał papież Franciszek w liście apostolskim Patris corde, Józef „zachęca nas, abyśmy bez wyjątku przyjmowali innych takimi, jakimi są, oraz abyśmy okazywali szczególną troskę o słabych”.

W Kanadzie zrobił to jeden z braci, odwiedzając chorych podczas epidemii i opiekując się tymi, którzy sami do niego przybyli. Za swoje czyny odmówił pochwał, a podopiecznych zachęcił: „Idźcie do św. Józefa”. Te słowa zdobią świątynię, którą zbudował na wzgórzu w Montrealu i nadal inspirują do podążania śladem tego świętego.

Nie brak też polskiego akcentu. Gdzie znajduje się najstarsze na świecie sanktuarium św. Józefa? W Kaliszu! Nosi miano „Polskiego Nazaretu”.


SANKTUARIUM JÓZEFA W KALISZU

Czytaj także:
Najstarsze na świecie sanktuarium św. Józefa jest w Polsce. Warto je odwiedzić w tym roku


LORETTO CHAPEL STAIRCASE

Czytaj także:
Niezwykłe schody. Ponoć zbudował je sam… św. Józef!


ZAŚLUBINY MARYI

Czytaj także:
„Zaślubiny Maryi”. Co o św. Józefie mówi obraz Rafaela?

Tags:
ciekawe kościołygaleria zdjęćsanktuariumśw. Józef
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail