Chcemy nadal tworzyć dla Ciebie wartościowe treści
i docierać z Dobrą Nowiną do wszystkich zakątków internetu.
Twoje wsparcie jest dla nas bardzo ważne.
RAZEM na pewno DAMY RADĘ!
Przed dwoma laty, w 150. rocznicę ogłoszenia przez błogosławionego papieża Piusa IX św. Józefa patronem Kościoła powszechnego, papież Franciszek ogłosił specjalny „Rok św. Józefa”.
Kliknij w galerię zdjęć, by poznać kościoły pw. św. Józefa na świecie
Kościoły pod wezwaniem św. Józefa
Oprócz roli patrona Kościoła Powszechnego św. Józef, przybrany ojciec Jezusa, jest także patronem wielu parafii na całym świecie.
Niech za znak, jak powszechne jest wzywanie jego patronatu, posłuży fakt, że parafie pod wezwaniem św. Józefa odnajdziemy w diecezjach od Ziemi Świętej aż po Hanoi.
W naszym zestawieniu prezentujemy kilka znanych kościołów poświęconych mężowi Najświętszej Maryi Panny. Czcimy go jako uzdrowiciela, obrońcę i orędownika. Jego przykład inspiruje. Katolicy z Filadelfii (Stany Zjednoczone) po pandemii żółtej gorączki zainteresowali się sierotami (parafia, do której należeli, za patrona miała św. Józefa). Zaś jedna z parafii nazwana jego imieniem w Jordanii przyjęła uchodźców uciekających z sąsiedniego Iraku.
Św. Józef inspiruje
Jak napisał papież Franciszek w liście apostolskim Patris corde, Józef „zachęca nas, abyśmy bez wyjątku przyjmowali innych takimi, jakimi są, oraz abyśmy okazywali szczególną troskę o słabych”.
W Kanadzie zrobił to jeden z braci, odwiedzając chorych podczas epidemii i opiekując się tymi, którzy sami do niego przybyli. Za swoje czyny odmówił pochwał, a podopiecznych zachęcił: „Idźcie do św. Józefa”. Te słowa zdobią świątynię, którą zbudował na wzgórzu w Montrealu i nadal inspirują do podążania śladem tego świętego.
Nie brak też polskiego akcentu. Gdzie znajduje się najstarsze na świecie sanktuarium św. Józefa? W Kaliszu! Nosi miano „Polskiego Nazaretu”.
Czytaj także:
Najstarsze na świecie sanktuarium św. Józefa jest w Polsce. Warto je odwiedzić w tym roku
Czytaj także:
Niezwykłe schody. Ponoć zbudował je sam… św. Józef!
Czytaj także:
„Zaślubiny Maryi”. Co o św. Józefie mówi obraz Rafaela?