Aleteia logoAleteia logoAleteia
sobota 01/04/2023 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Pływająca szopka. Podbiła serca internautów. Koniecznie zobacz!

PŁYWAJĄCA SZOPKA

Maurizio Rossi | Facebook

Redakcja - 19.12.20

Wiedzieliście przepiękną pływającą szopkę zrobioną przez mieszkańców włoskiego Burano? My jesteśmy zachwyceni, a wy?

Do świąt Bożego Narodzenia zostało zaledwie kilka dni. Coraz częściej możemy zobaczyć choinki, świąteczne dekoracje czy wieńce. Nie może też zabraknąć szopek przedstawiających scenę z Betlejem. Wśród nich możemy zobaczyć takie „typowe”, z figurkami Maryi i Józefa, Dzieciątkiem w żłóbku, siankiem… Ale nie brak też takich, które w sposób nieco mniej oczywisty ukazują Boże Narodzenie.

Pływająca szopka bożonarodzeniowa

Kilka dni temu na placu św. Piotra zainaugurowana została szopka, która wywołała wiele komentarzy internautów. Wszystko właśnie przez jej niecodzienność. Szopka z Castelli składa się wykonanych z ceramiki figur większych niż naturalne postaci ludzkie. Jest ona nie tylko symbolem kultury regionu Abruzja, lecz także dziełem sztuki współczesnej, mającej jednak swe korzenie w tradycyjnej obróbce ceramiki właściwej dla Castelli.

Inną nietypową szopką, która zwróciła uwagę, jest ta wykonana przez mieszkańców włoskiego miasteczka Burano. Kilka dni temu w sieci pojawiło się jej zdjęcie autorstwa fotografa Maurizia Rossiego i szybko skradło serca internautów.

Jedna z naszych czytelniczek skomentowała na naszym fanpage’u na Facebooku:

Wszystkie najważniejsze postacie w niej są, a w tym Ten najbardziej wyczekiwany przez nas. Prosto a zarazem pięknie, bo zawsze prostota najlepiej wygląda, wyobraża sobie ktoś Pana Jezusa rodzącego się w pałacu wśród luksusów, czy w innym eleganckim miejscu, ja sobie tego nie wyobrażam. Urodził się w lichej stajence, nie miał wygód, nowych ubrań, komputerów, samochodu itd. I czy ubolewa z tego powodu, nie (…). Świat oszalał, liczy się tylko żeby mieć jak najwięcej, i po to się było rodzić, chyba nie. Umrzemy nie zabierając nic ze sobą, a tak szalejemy, nie patrząc, co tak naprawdę jest ważne.

Inne prace autorstwa fotografa Maurizia Rossiego można zobaczyć na przykład tutaj. Niżej szopka bożonarodzeniowa, jaką sfotografował trzy lata temu:

https://www.facebook.com/photo?fbid=3893235340708352&set=a.403473243017930


NAJWIĘKSZA SZOPKA W EUROPIE, FRANCISZKANIE, POZNAŃ

Czytaj także:
Największa szopka w Europie? U franciszkanów w Poznaniu!


HISTORIA KRAKOWSKICH SZOPEK

Czytaj także:
Szopki krakowskie wczoraj i dziś. Zobacz galerię zdjęć!


NANO SZOPKA

Czytaj także:
NanoJezus – zobacz szopkę, która mieści się w… oczku igły!

Tags:
Boże Narodzenieszopka
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail