Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 28/05/2023 |
Aleteia logo
Wiedziałeś o tym?
separateurCreated with Sketch.

NanoJezus – zobacz szopkę, która mieści się w… oczku igły!

NANO SZOPKA

EAST NEWS

Karol Wojteczek - 09.01.18

Tym prezentem Ojciec Święty raczej nie nacieszy oka...

Jakiej kolędy nie śpiewa się w Świebodzinie? „Jezusa Malusieńkiego” oczywiście – głosi popularny w sieci kawał. Jest jednak taka podobizna nowonarodzonego Zbawiciela, dla której kolęda powyższa wydaje się być jedyną adekwatną.

Ułożona na kolanach Matki Bożej postać Dzieciątka Jezus ma bowiem na niej rozmiar porównywalny z ludzką komórką (czyli jakieś kilka mikrometrów). A całość tej oryginalnej nanoszopki nie wykonana została bynajmniej w sposób nadprzyrodzony. Choć stwierdzenie, że dzieło to wyszło spod ręki ludzkiej również byłoby pewnym nadużyciem.

Najmniejsza szopka świata

Najmniejsza szopka świata powstała bowiem jako owoc pracy naukowców z Wileńskiego Uniwersytetu Technicznego im. Giedymina, którzy dla jej wykonania posłużyli się techniką druku laserowego 3D. Modelem dla tego niezwykłego wydruku była zaś (naturalnej wielkości) szopka z wileńskiego Placu Katedralnego, którą na potrzeby projektu zeskanowano i odwzorowano, pomniejszając ją dziesięć tysięcy razy. By lepiej ukazać spektakularność tego wyczynu, scenę narodzenia umieszczono… w oczku szpilki. Co rzecz jasna kwalifikuje całe, trzymiesięczne przedsięwzięcie do Księgi Rekordów Guinnessa.

Spośród pięciu powstałych tak miniaturowych szopek najwięcej uwagi przykuła oczywiście ta, która jako dar narodu litewskiego przekazana została Ojcu Świętemu Franciszkowi w 2018, i jak na stronie projektu podkreśliła wręczająca upominek prezydent Litwy Dalia Grybauskaitė, miała stanowić wyraz oczekiwania Litwinów na wizytę Ojca Świętego.
Czytaj także:
Ilu obywateli Watykanu jest analfabetami? 13 odcinek Katopedii

A co z pozostałymi kopiami szopki? Druga trafiła do litewskiego pałacu prezydenckiego, a trzecia do wileńskiej archidiecezji. Pozostałe dwie „wystawione” zostały w Wileńskim Uniwersytecie Technicznym oraz fabryce LinkMenu, która współpracowała przy realizacji projektu.

Szopki dla Ojca Świętego

W tym miejscu warto wspomnieć, że swoją szopkę Ojcu Świętemu jeszcze przed świętami posłali również Polacy. I nieco bardziej rzuca się ona w oczy 😉 Autorem jej jest krakowianin (jakże by inaczej!) Dariusz Czyż, który dwa lata temu wygrał już rzymski przegląd „100 szopek” w kategorii szopek zagranicznych. Podobnie jak i pozostałe upominki, którymi obdarowywany jest papież, szopka Polaka ma szansę trafić na loterię, z której dochód przeznaczony jest na działalność charytatywną Biura Papieskiego Jałmużnika, abp. Konrada Krajewskiego.


WYZNAWCZYNI KULTU VOODOO

Czytaj także:
Kraj „powierzony diabłu” z Polakami i Matką Boską Częstochowską w tle (cz. II)

„Szopki są zaproszeniem, aby w naszym życiu uczynić miejsce dla Boga” – mówił jeszcze przed poprzednim świętem Narodzenia Pańskiego Ojciec Święty Franciszek. Pan Bóg oczywiście zmieściłby się i w tej maleńkiej szopce z Wilna, ale może lepiej zrobić mu w sercu miejsca tyle, co w São Paio de Oleiros w Portugalii, gdzie 3 lata temu, na przestrzeni 4 tys. m kw., powstała z kolei największa szopka bożonarodzeniowa na świecie?


JAK POPRAWNIE OZNACZYĆ DRZWI KREDĄ

Czytaj także:
K+M+B czy C+M+B? Jak poprawnie oznaczyć drzwi?

Tags:
ciekawostkipapież Franciszekszopka
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail