Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 17/06/2024 |
Aleteia logo
Kultura
separateurCreated with Sketch.

„Ja tak umiem” – bo z i dla miłości można wszystko! Najnowszy klip Domagały zalewa internet

PAWEŁ DOMAGAŁA

YouTube

Anna Malec - 20.03.20

"Od razu kwarantanna lżejsza" - piszą internauci pod nowym klipem Pawła Domagały. Singiel "Ja tak umiem" promuje nową płytę artysty pt. "Wracaj", która ukaże się 20 listopada 2020.

Jak się kocha, to się umie

Czy najnowszy klip Pawła Domagały, promujący trzecią płytę artysty pt. „Wracaj” (premiera 20 listopada br.), okaże się hymnem prawdziwych mężczyzn? Jest takie prawdopodobieństwo, bo oto kilku panów wyśpiewuje, że z miłości mogą wszystko!

A że muzyk i aktor w jednym zdobył już miliony serc swoich słuchaczy, a z każdym nowym singlem do grona fanów dołączają kolejni – świadczą o tym milionowe wyświetlenia jego utworów i wyprzedane bilety na występy już chwilę po ogłoszeniu trasy koncertowej, można się spodziewać, że za chwilę „Ja tak umiem” znajdzie sobie ciepły kącik w wielu polskich domach.

Muzyka duetu Domagała&Borowiecki to połączenie ważnego przesłania i dobrego humoru, jeśli nie w treści, to w wykonaniu. Tak jest i tym razem. W najnowszym klipie muzyk występuje w towarzystwie Pawła Koślika, Sebastiana Stankiewicza, Roberta Majewskiego, Macieja Makowskiego i Wojciecha Solarza – to gwarancja dobrego humoru. I choć teledysk faktycznie mógłby być wstępem do niezłej klasy kabaretu, to tekst przekazuje coś naprawdę ważnego – „Jak się kocha, to się umie, więc kochaj i chciej”.

Jak powstał utwór?

Choć piosenka jest radosna i mówi o tym, że dla miłości i z miłości można zrobić wszystko (kto nie doświadczył tej prawdy!), to powstała w zupełnie nieradosnych okolicznościach. Było tak:

– Musimy pogadać – zadzwonił do mnie kumpel.– Chętnie, ale mogę dopiero o 3.00 rano, po powrocie z trasy.– OK – odpowiedział.Zrozumiałem, że sytuacja jest poważna.Przyjechałem do niego i wypiliśmy parę kaw (nigdy nie jest za późno na kawę). Kumpel jest sporo po czterdziestce i chodziło o to samo, co zwykle: kolejny związek mu się rozpadł, ma doła i czuje się samotny. Wtedy powiedział, że może on „nie umie kochać”. Pomyślałem, że to jest totalna bzdura, bo są rzeczy, które każdy po prostu umie… Nie wiadomo skąd i dlaczego. Jedną z tych rzeczy jest właśnie „kochanie”, bo przecież każdy z nas robił z i dla miłości rzeczy niemożliwe – wystawiał się na śmieszność i kompromitację, wzbijał na wyżyny odwagi. I tak z kumplem wspominaliśmy wszystkie te niemożliwe rzeczy. Następnego dnia powstało „Ja tak umiem”.(źródło: e-teatr.pl)

Domagała dodaje, że ten czas, który w związku z koronawirusem spędzamy w naszych domach, może być sprawdzianem naszych miłości: „Może w tym niespodziewanym zatrzymaniu nie będziemy przeć z całej siły po swoje, ale pójdziemy gdzieś razem. Może i tak umiemy?”.

I folk, i country

„Chcę wracać do wszystkiego, co jest warte powrotu. Nowa płyta to powrót-przełom. Walka o to, co w nas najpiękniejsze. Między innymi powrót do młodzieńczej bezczelnej odwagi, która domaga się, by iść po swoje bez niepotrzebnych kompromisów ze światem. Także w sensie muzycznym” – pisze Domagała na swoim YouTubie. Jak zapowiada, na nowej płycie będzie można usłyszeć i folk, i country.

Reakcje fanów pokazują, że na premierę najnowszego singla artysta wybrał dobry moment. Fani dziękują mu za umilenie czasu kwarantanny i zapewniają, że „ten dziwny czas” dzięki piosence będzie dla nich lżejszy, a Domagała dodaje, że wybrał na premierę ten dzień, bo każdemu z nas na pewno przyda się teraz miłość i śmiech.

„Tego nam było trzeba w tym smutnym ostatnio czasie! Rewelacyjna piosenka. A teledysk – szacuneczek za ogarnięcie takiego skomplikowanego układu choreograficznego”; „No coś cudownego 😁 uśmiech z samego rana – gwarantowany 😂 nogi same rwą się do tańca 😂😂Dzięki za mega dawkę pozytywnej energii”; „Od razu kwarantanna lżejsza 🙆 zdrówka wszystkim! Zostańcie w domach!”; „Umiesz Paweł Domagała, umiesz 😀 dzięki za coś pozytywnego na ten dziwny czas!” (pisownia oryginalna; komentarze pochodzą z portalu YouTube).

A więc „weź nie pytaj” i posłuchaj, co tym razem chce przekazać światu Paweł Domagała!

Tekst „Ja tak umiem”:

Zerwę milion kwiatów
Obsypię nimi bruk
Żeby na Twojej drodze
Nie unosił się kurz

Pochowam to, co mija
By mogło wiecznie trwać
I żeby żadna zła chwila
Nie wbiła się między nas

Ja tak umiem
Ja tak umiem, ja
(To ja)
Ja tak umiem
Ja tak umiem, ja

Poskładam, co rozbite
Ułożę w jedną część
I nie pozwolę więcej
Nam rozdzielić się

Odnajdę, co straciłaś
Przyniosę pod nasz dom
Nie będzie więcej straszny
Nawet największy sztorm

Ja tak umiem
Ja tak umiem, ja
Ja tak umiem
Ja tak umiem, ja
(To ja)

Ja tak umiem
Ja tak umiem, ja
(To ja)
Ja tak umiem
Ja tak umiem, ja

Bo jak kochasz, to umiesz
Jak kochasz, to chcesz
Jak się kocha, to się umie
Więc kochaj i chciej
(To ja, to ja, to ja, to ja, to ja)

Bo jak kochasz, to umiesz
Jak kochasz, to chcesz
(To ja, to ja, to ja, to ja, to ja)
Jak się kocha, to się umie
(Ja tak umiem, ja tak umiem)
Kochaj i chciej
(To ja, to ja, to ja, to ja, to ja)

Ty też tak umiesz
Też tak umiesz, wiesz
Kochaj i chciej
Kochaj i chciej


PAWEŁ DOMAGAŁA

Czytaj także:
„Nie chcę być Hiobem…” – śpiewa Paweł Domagała. Dobra muzyka na Wielki Post!


PAWEŁ DOMAGAŁA

Czytaj także:
„Weź nie pytaj” Pawła Domagały to prawdziwy hymn o miłości!

Tags:
muzyka
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail