Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 12/07/2024 |
Aleteia logo
Uncategorized
separateurCreated with Sketch.

Modlili się tu Sinatra, Crosby, Valentino… Poznaj kościół gwiazd Hollywood [zdjęcia]

ELIZABETH TAYLOR AND CONRAD HILTON JR.

Archives du 7eme Art | Photo12 | AFP

Vittoria Traverso - 05.06.19

Od Franka Sinatry po Elizabeth Taylor – kościół pod wezwaniem Dobrego Pasterza w Beverly Hills gościł wiele legend Hollywood. W mszy uczestniczył tu też prezydent John Fitzgerald Kennedy.

Położony pośród pagórków Beverly Hills, przy słynnym bulwarze Santa Monica, kościół pod wezwaniem Dobrego Pasterza prawdopodobnie gościł więcej celebrytów niż jakakolwiek inna świątynia w kraju. Jednak kościół ten jest zdecydowanie czymś więcej niż miejscem spotkań sław. Ten najstarszy kościół katolicki w Beverly Hills jest obecnie domem dla prężnie działających wspólnot, prowadzi także katolicką szkołę.

Kościół gwiazd Hollywood

Historia kościoła Dobrego Pasterza sięga początków samego Beverly Hills. Parafia została założona w 1923 roku, zaledwie dziewięć lat po założeniu Beverly Hills. Przez pierwsze dwa lata nabożeństwa były sprawowane w rozmaitych miejscach, od apartamentów Windmere, po pomieszczenia na plebanii na Camden Drive.

W 1924 r. architekt James J. Donnellan został poproszony o zaprojektowanie świątyni, która pomieści rozwijającą się wspólnotę parafialną, a już w 1925 r. bp John Joseph Cantwell przewodniczył otwarciu drzwi do kościoła Dobrego Pasterza. Pięć lat później przy kościele otworzono szkołę dla miejscowych dzieci. Obecnie jest to najdłużej działająca i jedyna szkoła katolicka w Beverly Hills.

Zaprojektowany w stylu opartym na wzornictwie z okresu wczesnych hiszpańskich misji w Kalifornii, kościół został odnowiony w 1959 roku. Oprócz przebudowy oryginalnych witraży pochodzących z Europy, architekci z Paul Philip Studio dodali ołtarz główny otoczony dwoma ołtarzami bocznymi, w których znajdują się relikwie trzech świętych kobiet, św. Felicyty, św. Perpetuy oraz św. Wibiany, która jest patronką Los Angeles.

W ciągu blisko stu lat istnienia świątynia była miejscem wielu wydarzeń związanych z hollywoodzkimi gwiazdami filmowymi. To tu laureatka nagrody Akademii Filmowej Loretta Young poślubiła producenta filmowego Toma Lewisa w 1940 roku. 18-letnia Elizabeth Taylor poślubiła tu spadkobiercę Hilton Hotels, Conrada „Nicky’ego” Hiltona 6 maja 1950 roku. Słynąca z ról w musicalach „Hello Brasil!” i „Hello Carnival!” piosenkarka Carmen Miranda wzięła ślub z teksańskim inwestorem Davidem Sebastianem 17 marca 1947 roku.

Sinatra, Crosby, Valentino

Zarówno Bing Crosby, jak i Rudolph Valentino regularnie uczestniczyli w niedzielnych mszach w kościele Dobrego Pasterza, a Valentino zdecydował, że tu zostanie odprawiona jego msza pogrzebowa w 1926 roku. Tu także odbył się pogrzeb Gary Coopera. Aktor nawrócił się na katolicyzm kilka lat przed śmiercią i to właśnie w kościele pw. Dobrego Pasterza uczestniczył w nabożeństwach. Cooper był tylko jedną z wielu gwiazd filmowych, które wybrały świątynię na miejsce swojego pochówku. Tu odbyły się msze pogrzebowe Alfreda Hitchcocka (1980), Evy Gabor (1995) czy Franka Sinatry (1998). Być może to nie przypadek, że w świątyni tej została też nakręcona scena pogrzebu w filmie „Narodziny gwiazdy” z Judy Garland i Jamesem Masonem z 1954 roku.

Wśród najważniejszych wydarzeń w historii kościoła można wymienić mszę z 1961 roku, w której uczestniczył prezydent John Fitzgerald Kennedy, celebrowaną przez ks. Sullivana. Jak relacjonował w jednym z wywiadów duchowny, wcześniej świątynia została odpowiednio przygotowana przez Secret Service, a w jednym z pomieszczeń zamontowano nawet specjalny telefon na ewentualność alarmowych połączeń z Waszyngtonu.

Obecnie kościół jest domem dla wspólnoty wiernych zaangażowanych w wiele aktywności inicjowanych przez ks. Eda Benioffa. Od studiów biblijnych dla dorosłych, po rozmaite grupy modlitewne – kościół jest ważnym duchowym miejscem w samym sercu jednej z najsłynniejszych dzielnic świata. Msze święte są tu odprawiane w każdą sobotę o 8:00 i 17:30, w niedzielę o 8:30, 10:30, 12:30 i 17:30 oraz w dni powszednie o 6:30 i 12:05.
Czytaj także:
Zaciągnął gwiazdy Hollywood na krucjatę modlitewną. Poznajcie „księdza od różańca”


NOVITIATE

Czytaj także:
Hollywood odkrywa wiarę – w sam raz przed Oscarami


GOOGLE,HEADQUARTERS

Czytaj także:
Wiara w Dolinie Krzemowej. Duchowe życie wręcz rozkwita w stolicy techniki

Tags:
ciekawe kościołyfilmgaleria zdjęć
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail