Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 12/04/2024 |
Aleteia logo
Duchowość
separateurCreated with Sketch.

Zaciągnął gwiazdy Hollywood na krucjatę modlitewną. Poznajcie „księdza od różańca”

WEB3 FATHER PATRICK PEYTON BOBBY DRISCOLL RITA JOHNSON 1952

Kongregacja Świętego Krzyża

Philip Kosloski - 05.04.17

W programach księdza Patricka Peytona występowały takie gwiazdy, jak Bing Crosby, Gregory Peck i Frank Sinatra.

Ślub złożony Maryi

Podczas II wojny światowej ksiądz Patrick Peyton, kapłan z Kongregacji Świętego Krzyża wiedział, że  aby zapewnić pokój w kraju i za granicą, amerykańskie rodziny w całym kraju muszą robić tylko jedno: modlić się na różańcu.

Jeszcze w Irlandii jego rodzice nauczyli go, jak ważna jest ta modlitwa, klękając codziennie razem z całą rodziną, by odmawiać różaniec. Ksiądz Peyton uważał także, że Matka Boża cudownie uzdrowiła go z gruźlicy, gdy studiował w seminarium. Ślubował wtedy, że będzie głosił jej miłość do całego świata.

Ale jak on, mało ważny irlandzki emigrant, mógł dotrzeć do milionów ludzi i powiedzieć im o sile różańca?

Różaniec przez radio

Bez żadnego dorobku czy wpływów w mediach, ksiądz Peyton udał się do Nowego Jorku i przekonał pewną kobietę z sieci radiowej MBS, że Amerykanie potrzebują katolickiego programu radiowego. Ta kobieta, która nie była nawet chrześcijanką, postanowiła dać szansę księdzu Peytonowi, ale pod jednym warunkiem: musiał otrzymać pomoc i wsparcie od gwiazd Hollywood.

Ksiądz Peyton pełen niepokoju zadzwonił do Binga Crosby’ego i jakoś – z pomocą Matki Bożej – zdołał pozyskać go dla sprawy. Jego audycja radiowa została wyemitowana 13 maja 1945 roku.

Jak czytamy na stronie poświęconej księdzu Peytonowi, w programie wzięli udział „arcybiskup Spellman z Nowego Jorku, prezydent Harry Truman, Bing Crosby oraz rodzice i siostra rodziny Sullivanów ze stanu Iowa… Ksiądz Peyton zakończył program pełnym emocji apelem do rodzin, by wspólnie odmawiały różaniec w intencji pokoju”.

Sukces pierwszego programu był ogromny i słuchacze prosili o więcej.

Wielkie nazwiska

Ksiądz Peyton rozpoczął krucjatę, aby jego audycja stała się programem cyklicznym. W 1947 roku założył przedsiębiorstwo Family Theater Productions, w którym występowały gwiazdy Hollywood chcące wspierać jego działania. W wielu różnych jego programach występowały takie gwiazdy, jak: Grace Kelly, Gregory Peck, Rosalind Russell, Jimmy Stewart, Helen Hayes, Ronald Reagan, James Dean, Natalie Wood, Robert Young, Raymond Burr, Lucille Ball, Bob Newhart, Jack Benny , Loretta Young i Frank Sinatra.

Radio dla księdza Peytona to był dopiero początek. Z pomocą swoich przyjaciół z Hollywood zajął się telewizją i produkcją filmową. Jego nowa firma miała następnie wyprodukować ponad 800 programów radiowych i 83 programy telewizyjne, w których wystąpiły największe z ówczesnych gwiazd. Samo przedsiębiorstwo Family Theater Productions twierdzi nawet, że to u nich „znakomity producent filmowy i reżyser George Lucas (Gwiezdne wojny) zdobywał swoje filmowe ostrogi jako asystent operatora kamery przy krótkometrażowym filmie Żołnierz, w którym zagrał William Shatner”.

Ponadto, ksiądz Peyton organizował spotkania różańcowe na całym świecie, za każdym razem przyciągając wielkie tłumy. Wkrótce stał się znany jako „ksiądz od różańca” i spopularyzował powiedzenie „rodzina, która modli się razem, trwa razem”.

Proces beatyfikacyjny

Ksiądz Petyon kontynuował swoje dzieło propagowania różańca aż do śmierci w 1992 roku. Jego życie pozostaje inspiracją dla wszystkich, zwłaszcza tych, którzy chcą wykorzystywać środki masowego przekazu do promocji Ewangelii.

W dniu 1 czerwca 2001 roku kardynał Sean Patrick O’Malley oficjalnie otworzył proces beatyfikacyjny, a w 2015 zaprezentowano w Watykanie Positio – „1300-stronicowy raport, który ocenia jego życie i posługę pod kątem heroiczności cnót i świętości życia”.

18 grudnia 2017 papież Franciszek zatwierdził dekret o heroiczności jego cnót.

Tekst opublikowany w angielskiej edycji portalu Aleteia

Tags:
II wojna światowaróżaniec
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail