Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 14/07/2024 |
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

Spalenie kukły Judasza. Bp Markowski wydał stanowcze oświadczenie

Biskup Rafał Markowski

EAST NEWS

Katolicka Agencja Informacyjna - 22.04.19

„Kościół katolicki nigdy nie będzie tolerował objawów pogardy do członków jakiegokolwiek narodu, w tym do narodu żydowskiego”.

„W kontekście wydarzeń, które miały miejsce w Pruchniku 19 kwietnia, Kościół jednoznacznie wyraża dezaprobatę wobec praktyk, które godzą w godność człowieka. Kościół katolicki nigdy nie będzie tolerował objawów pogardy do członków jakiegokolwiek narodu, w tym do narodu żydowskiego” – czytamy w komunikacie bp. Rafała Markowskiego, przewodniczącego Rady ds. Dialogu Religijnego i przewodniczącego Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski.


ŻYD POD ŚCIANĄ PŁACZU

Czytaj także:
Czy Jezus był i nadal jest Żydem?

Biskup Markowski podkreśla: „W okresie wielkanocnym wspominamy prawdę wiary, że Chrystus oddał życie za zbawienie wszystkich, z czego wynika chrześcijańska postawa szacunku względem każdego człowieka”. Publikujemy pełną treść komunikatu:

W kontekście wydarzeń, które miały miejsce w Pruchniku 19 kwietnia, Kościół jednoznacznie wyraża dezaprobatę wobec praktyk, które godzą w godność człowieka. Kościół katolicki nigdy nie będzie tolerował objawów pogardy do członków jakiegokolwiek narodu, w tym do narodu żydowskiego. W okresie wielkanocnym wspominamy prawdę wiary, że Chrystus oddał życie za zbawienie wszystkich, z czego wynika chrześcijańska postawa szacunku względem każdego człowieka.Bp Rafał Markowski,przewodniczący Rady ds. Dialogu Religijnegoprzewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem

W Pruchniku – niewielkim miasteczku w powiecie jarosławskim w województwie podkarpackim – odbył się w Wielki Piątek 19 kwietnia, po kilkuletniej przerwie, tzw. „Sąd nad Judaszem”. Polega on na przeciągnięciu ulicami grodu słomianej kukły, której nadano kształt mężczyzny z pejsami, jarmułką na głowie i dużym czerwonym nosem oraz napisem na szmacianym okryciu „Judasz 2019. Zdrajca!”. Na jednej z ulic dzieci i dorośli bili figurę kijami, po czym zaciągnięto ją nad brzeg miejscowej rzeki Mleczki, tam podpalono i wrzucono ją do wody.

Powiatowa gazeta „Express Jarosławski” szczegółowo to opisała, a nawet udostępniła na swojej stronie internetowej krótki filmik z tego wydarzenia. Widać na nim i samą kukłę z napisem, i „biczowanie” jej kijami, a wszystko to ogląda spora gromadka ludzi.

Sam zwyczaj „Sądu nad Judaszem” nie jest nowy, sięga co najmniej połowy XVIII wieku i był rozpowszechniony w wielu częściach I Rzeczypospolitej. Później stopniowo zanikał i do naszych czasów przetrwał tylko w Pruchniku i jego okolicach. Ale i tam przez kilka ostatnich lat nie praktykowano go i dopiero w tym roku po raz pierwszy powrócono do tej tradycji.

BP KEP/KAI
Czytaj także:
Dlaczego w Kościele obchodzimy Dzień Judaizmu?

Tags:
biskupEpiskopat Polskijudaizm
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail