Aleteia logoAleteia logoAleteia
środa 12/06/2024 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Cenne odkrycie w katedrze na Wawelu!

KATEDRA NA WAWELU

EAST NEWS

Katolicka Agencja Informacyjna - Redakcja - 06.03.18

Znalezisko to jest jedynym śladem po kaplicy św. Piotra i Pawła, należącej do najważniejszych kaplic wawelskiej katedry.

Konserwatorzy, którzy zajmowali się pracami w krypcie Wazów w katedrze na Wawelu, odnaleźli pozostałości kaplicy pod wezwaniem św. Piotra i Pawła, ufundowanej w połowie XIII w. przez krakowskiego biskupa Jana Prandotę (żył w latach 1200-1266). Ściana odkrytej kaplicy została zbudowana z wapiennych ciosów kamiennych. Natrafiono również na relikty polichromii, a także pozostałości murów zewnętrznych katedry istniejącej na przełomie X i XI.

„Znalezisko to jest bardzo ważne, ponieważ to jedyny ślad po kaplicy, która była jedną z najważniejszych w wawelskiej katedrze. To w niej pochowany został bp Jan Prandota” – podkreśla Krzysztof Czyżewski z Zamku Królewskiego na Wawelu. Jak dodaje, kaplica ta została zlikwidowana wówczas, gdy budowano kaplicę Wazów.


DZWONNICY OD DZWONU ZYGMUNTA

Czytaj także:
Komu (i kiedy) bije dzwon Zygmunt? Relacja z wawelskiej wieży [foto]

Katedra na Wawelu – wiemy więcej o jej powstawaniu

Zdaniem ks. Zdzisława Sochackiego, proboszcza katedry na Wawelu, odkrycie ma duże znaczenie edukacyjne, ponieważ jest kolejnym krokiem w poznaniu historycznej prawdy dotyczącej powstania katedry.

„Co roku katedrę odwiedzają grupy studentów z różnych uczelni w kraju, żeby zapoznać się z historią architektury. Gdyby udało się odsłonić i pokazać pierwotne mury, byłoby to wielką radością” – powiedział ks. Sochacki w rozmowie z PAP.

Nie wiadomo jednak, czy w przyszłości odkryte mury będą widoczne dla pielgrzymów i zwiedzających wawelską katedrę. Na razie Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa, finansujący prace konserwatorskie prowadzone na Wawelu, podjął decyzję, żeby odsłonić kolejną część odnalezionej ściany kaplicy św. Piotra i Pawła.

Renowacja królewskich sarkofagów znalazła się wśród przedsięwzięć uznanych przez Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa za projekty kluczowe Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa. Na ten cel przeznaczono przez SKOZK ponad 3,8 mln zł. Do 2020 r. konserwacji mają zostać poddane sarkofagi 19 królów, wieszczów i bohaterów narodowych.


ODKRYCIE DOMINIKANÓW W KRAKOWIE

Czytaj także:
Co odnaleziono pod posadzką bazyliki dominikanów w Krakowie


ODKRYCIE W BYDGOSZCZY

Czytaj także:
W bydgoskiej katedrze odnaleziono skarby warte ok. 3,5 mln zł!


Shlomit Weksler-Bdolah stamped piece of clay from the First Jewish Temple

Czytaj także:
Cenne odkrycie pod Ścianą Płaczu potwierdza zapisy biblijne

Źródła: KAI, Interia

Tags:
archeologiahistoriaKraków
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail