Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 30/03/2023 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Cenne odkrycie pod Ścianą Płaczu potwierdza zapisy biblijne

Shlomit Weksler-Bdolah stamped piece of clay from the First Jewish Temple

GALI TIBBON / AFP

Caroline Becker - 10.01.18

Odkryta u stóp Ściany Płaczu mała gliniana pieczęć jest krokiem milowym w badaniach nad historią Jerozolimy.

Archeolodzy Benjamin Sassi i Tallay Ornan przez długie miesiące zajmowali się małą glinianą pieczęcią, odkrytą ponad rok temu. Wreszcie, po roku badań, ujawnili swoje ustalenia. Dlaczego ten maleńki przedmiot jest aż tak wyjątkowy? Wyryta na nim inskrypcja potwierdza, że 2700 lat temu istniała funkcja „namiestnika miasta”, o którym czytamy w Starym Testamencie.

„Namiestnik miasta” – funkcja wspomniana w Biblii

Pieczątka z terakoty o średnicy 15 milimetrów na jednej ze stron ma historyczny motyw: dwie stojące naprzeciw siebie postacie wyciągają dłonie w kierunku półksiężyca. Nad nimi widnieje starożytny napis hebrajski, odnoszący się do „namiestnika miasta”, który jednak nie określa jego tożsamości, nie wiemy kim był.

Według badaczy, pieczęć datowana na VII-VI wiek przed Chrystusem jasno potwierdza istnienie funkcji „namiestnika miasta” – którą można porównać do funkcji dzisiejszego burmistrza – w okresie pierwszej świątyni żydowskiej w Jerozolimie. Ten tytuł – dwa razy wspomniany w Starym Testamencie – i odkrycie tego przedmiotu potwierdzają więc istnienie takiej funkcji.

Skąd pochodzi ten przedmiot? Zgodnie z ustaleniami, pieczęć była rodzajem „pamiątki wysyłanej w imieniu namiestnika miasta” – mówi archeolog Shlomit Weksler-Bdolah,  która uczestniczy w wykopaliskach prowadzonych pod Ścianą Płaczu.

Dodaje: „To ważne odkrycie, dlatego że dotąd o istnieniu «namiestnika miasta» świadczyły jedynie zapisy w Biblii. To pierwszy dowód archeologiczny, jaki je potwierdza (…)”. Pieczęć została przekazana burmistrzowi Jerozolimy Nir Barkatowi i będzie wyeksponowana czasowo w miejskim ratuszu.
Czytaj także:
Grób Chrystusa. Archeologia potwierdza, że ewangeliści mieli rację


ODKRYCIE W BYDGOSZCZY

Czytaj także:
W bydgoskiej katedrze odnaleziono skarby warte ok. 3,5 mln zł!


Żydzi przygotowują macę na Paschę

Czytaj także:
Tajemnica starożytnego śmietnika. Co jadł przeciętny Żyd w czasach Chrystusa?

Tekst pochodzi z francuskiej edycji portalu Aleteia

Tags:
archeologiaJerozolimaZiemia Święta
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail