Aleteia logoAleteia logoAleteia
wtorek 03/10/2023 |
Aleteia logo
Dobre historie
separateurCreated with Sketch.

Śpiewanie pomaga chorym na Alzheimera! Rozrywka i terapia w jednym

web3-alzheimer-disease-son-father

Joanna Operacz - 12.05.17

Ktoś z Waszych bliskich cierpi na chorobę Alzheimera? Może poczuje się trochę lepiej, jeśli zrobicie to, co zrobił dla swojego ojca pewien Anglik.

Kiedy Ted McDermott zachorował na chorobę Alzheimera, w życiu jego rodziny zaczął się bardzo trudny okres. Mężczyzna coraz częściej nie rozpoznawał swoich najbliższych, nie pamiętał ich imion albo zapominał, jak sam się nazywa. Coraz słabiej radził sobie z samoobsługą, np. z jedzeniem i myciem. Najgorsze jednak były wybuchy agresji. Żona i syn byli przerażeni. Okresy nadpobudliwości i lepszego samopoczucia przeplatały się z okresami otępienia.

la suite aprés cette publicité

Starszy pan zawsze miał pasję – uwielbiał śpiewać. Większość życia przepracował w fabryce, ale w młodości utrzymywał się z występów w pubach i na różnych uroczystościach. Do dzisiaj ma piękny, tubalny głos i zna na pamięć dziesiątki piosenek. Ten paradoks pamięci jest zresztą symptomatyczny dla choroby Alzheimera – chorzy czasem nie pamiętają, co jedli na śniadanie, ale recytują długie wiersze, których nauczyli się w dzieciństwie.

la suite aprés cette publicité

Syn Teda, Simon, zauważył, że śpiewanie uspokaja tatę i poprawia mu humor oraz pamięć. Wprawdzie nie może go wyleczyć z tej strasznej choroby, która powoli niszczy mózg i na którą nie ma lekarstwa, ale polepsza jego stan.

la suite aprés cette publicité

Simon woził więc ojca samochodem i puszczał mu jego ulubione szlagiery. Śpiewali razem. W pewnym momencie mężczyzna zaczął nagrywać te śpiewanki, publikować je na Facebooku i na stronie http://www.songaminuteman.com. Na filmach widać, że starszy pan zna słowa piosenek od pierwszej do ostatniej zwrotki. Tylko trudno się zdecydować, który z mężczyzn jest przystojniejszy i który ma lepszy głos – ojciec czy syn?

la suite aprés cette publicité

Zobaczcie sami:

la suite aprés cette publicité

la suite aprés cette publicité

Filmiki zrobiły furorę, a Simon postanowił wykorzystać tę popularność, żeby zrobić coś dobrego. Przede wszystkim chce powiedzieć innym osobom, które opiekują się chorymi na Alzheimera, że śpiewanie może być dla ich bliskich rozrywką, a nawet terapią. Chory w ten sposób ćwiczy pamięć i koncentrację, i ma zajęcie, które daje mu satysfakcję.

la suite aprés cette publicité

Simon McDermott zorganizował też zbiórkę pieniędzy na nagranie płyty, na której jego ojciec śpiewa swoje ulubione szlagiery. 25% dochodu ze sprzedaży płyty jest przeznaczone na badania nad chorobą Alzheimera. W 2016 r. dostał znaną nagrodę Pride of Britain i nagrodę dla najbardziej kreatywnego fundraisera w Wielkiej Brytanii.
Czytaj także:
Mam fajnego tatę. Oto czego nauczyły mnie jego zakochane we mnie oczy

Tags:
chorobarodzina
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail