Aleteia logoAleteia logoAleteia
sobota 02/03/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

„Łódź Piotrowa” w Muzeach Watykańskich

Bark of St. Peter

Musei Vaticani | YouTube

Katolicka Agencja Informacyjna - Redakcja - 12.10.23

Od 10 października w zbiorach Muzeów Watykańskich można oglądać „Łódź Piotrową”. Jest to wierna replika starożytnej łodzi, znalezionej w 1986 roku na dnie jeziora Tyberiadzkiego w Izraelu, a która znajduje się dziś w muzeum Yigal Allon w kibucu Ginosar w Galilei.

Replikę łodzi, nazwanej „Navicella di Pietro” („Łodzią św. Piotra”), wykonano ręcznie w stoczni Aprea we włoskim Sorrento, we współpracy z Międzynarodowym Instytutem Dyplomatycznym z siedzibą w Rzymie. Podarowała ją papieżowi Franciszkowi w marcu br. rodzina armatorów Aponte.

Od wtorku 10 października imponująca łódź żaglowa o długości 9 metrów i szerokości 2 metrów znajduje się przy wejściu do Muzeów Watykańskich, u podstawy nowoczesnej spiralnej rampy, zwanej Via del Mare (Drogą Morską). Jest to stała wystawa z modelami łodzi pochodzącymi z całego świata.

Oryginalną łódź odnaleziono w 1986 roku. Datowanie metodą radiowęglową pozwoliło ustalić, że pochodzi ona z okresu ziemskiego życia Chrystusa, pomiędzy 120 r. p.n.e. a rokiem 40 n.e. Nie uważa się, że jest to dokładnie ta sama łódź, na której płynęli apostołowie, gdy Chrystus chodził po wodzie i uciszał jezioro. Jest ona jednak tego samego typu co łodzie używane w tamtym czasie.

Jej imponująca replika wita wszystkich pielgrzymów i turystów udających się w „podróż” do piękna muzeów papieskich, które są, zgodnie ze słowami papieża Franciszka, „domem wszystkich”.

pb (KAI Rzym) / Watykan, mz

Tags:
apostołmuzeumśw. PiotrWatykan
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail