Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 20/05/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Papież mianował siostrę zakonną „numerem 2” Dykasterii ds. Życia Konsekrowanego

POPE-AUDIENCE-PAUL VI HALL - AUGUST 30 - 2023

Antoine Mekary | ALETEIA

Agencja I.Media - 09.10.23

Włoska zakonnica pełniła funkcję przełożonej generalnej swojej wspólnoty i uzyskała doktorat z psychologii.

Papież Franciszek mianował siostrę Simonę Brambillę sekretarzem Dykasterii ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego – ogłosiło 7 października 2023 r. Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Włoska zakonnica, była przełożona generalna Sióstr Misjonarek Pocieszenia, zastąpi abpa José Rodrigueza Carballo, „numer 2” tej dykasterii od 2013 r. Od 2011 r. na jej czele stoi kard. Joao Braz de Aviz. Pracuje w niej około 40 urzędników.

Simona Brambilla urodziła się w Monza w 1965 r. Po ukończeniu studiów pielęgniarskich w 1986 r. dołączyła do Misjonarek Pocieszenia. Złożyła śluby zakonne w 1991 r., a w 1998 r. uzyskała dyplom z psychologii na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, a następnie stopień doktora. W 1999 roku przeprowadziła się do Mozambiku, gdzie pracowała w duszpasterstwie młodzieży w ośrodku studenckim.

W latach 2002-2006 była profesorem psychologii na Uniwersytecie Gregoriańskim, a w latach 2005-2011 była radną generalną swojej wspólnoty. Następnie została wybrana przełożoną generalną zgromadzenia. W 2017 roku została wybrana na drugą sześcioletnią kadencję, która zakończyła się w maju ubiegłego roku.

W 2019 r. wraz z sześcioma innymi kobietami została mianowana członkiem dykasterii odpowiedzialnej za życie zakonne. 

Czy kobieta zostanie prefektem w ciągu najbliższego roku?

Powołanie kobiety na stanowisko o tak wysokiej odpowiedzialności łączy się z innymi nominacjami dokonanymi przez Franciszka za jego pontyfikatu. Jednym z najważniejszych było powołanie siostry Nathalie Becquart na stanowisko Podsekretarza Synodu Biskupów w 2021 r. Francuzka stała się pierwszą kobietą, która uzyskała prawo głosu na synodzie.

W tym samym roku papież mianował siostrę Alessandrę Smerilli „numerem 2” w Dykasterii ds. Służby Integralnego Rozwoju Człowieka, a siostrę Raffaellę Petrini sekretarzem generalnym Gubernatorstwa Państwa Watykańskiego.

Franciszek powołał także trzy kobiety do Dykasterii ds. Biskupów.

Inne nominacje również uwypuklają zmianę, o jaką zabiega papież, jak na przykład powołanie Barbary Jatty w 2016 r., na pierwszą w historii dyrektor Muzeów Watykańskich.

Papież Franciszek mianował także kilka kobiet na stanowisko podsekretarzy – Gabriellę Gambino i Lindę Ghisoni do Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia, siostrę Carmen Ros Nortes do Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego, Francescę Di Giovanni do sekcji ds. relacji ze Stanami Sekretariatu Stanu.

W grudniu 2022 r. papież zapowiedział w wywiadzie, że mianuje kobietę na prefekta dykasterii w ciągu najbliższych dwóch lat. Stwierdził, że „nie ma przeszkód, aby kobieta kierowała dykasterią, której prefektem może być osoba świecka”. Istotnie, przewiduje to nowa konstytucja Kurii Rzymskiej Praedicate Evangelium z 2022 r.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet, 8 marca, media watykańskie opublikowały statystyki dotyczące obecności kobiet w Watykanie, aby uczcić dziesiątą rocznicę pontyfikatu Franciszka. Stanowią obecnie około 23% zatrudnionych, i obejmują 5% stanowisk wysokiego szczebla.

Tags:
kobietypapież FranciszekWatykanzakonnica
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail