Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 20/05/2024 |
Aleteia logo
Wiedziałeś o tym?
separateurCreated with Sketch.

Człowiek, który ocalił świat od 3 wojny światowej

Wojskowe rakiety wycelowane w niebo

maradon 333 | Shutterstock

Dariusz Dudek - 26.09.23

Ppłk Stanisław Jewgrafowicz Pietrow (ur. 7 września 1939 r., zmarł 19 maja 2017 r.) był żołnierzem armii radzieckiej. 26 września 1983 r. ocalił świat od 3. wojny światowej.

Na progu wojny

Lata 80. to szczyt zimnej wojny. Napięcie między dwoma mocarstwami – USA i ZSSR sięga zenitu. Sowieci najechali Afganistan. Inne państwa zbojkotowały planowane Igrzyska Olimpijskie w Moskwie. Wojsko radzieckie produkuje pociski balistyczne i rozbudowuje arsenał atomowy. Na dodatek Rosjanie zestrzeliwują cywilny samolot Korean Air 007, który z nieznanych przyczyn wleciał w sowiecką przestrzeń powietrzną.

NATO nie czeka na agresję, ale przygotowuje się do obrony. Umieszcza własne głowice nuklearne bliżej granic ze Związkiem Radzieckim. Świat szykuje się na wojnę atomową.

MAD

Tak USA, jak i ZSRR są gotowe na wojnę ostateczną. Oba państwa działają zgodnie z doktryną Mutual Assured Destruction (MAD). Polega ona na tym, że w razie ataku atomowego jednego państwa drugie odpowie z całą mocą, uderzając swoimi zasobami bomb atomowych. 

Gdyby ten scenariusz został zrealizowany, nie wiadomo, jak wyglądałaby Ameryka i Europa. W 1983 r. mogło się to stać rzeczywistością.

Atak USA na Związek Radziecki

Ppłk Stanisław Pietrow pełnił we wrześniu dyżur w centrum dowodzenia Sierpuchow-15 pod Moskwą. Monitorował systemy wczesnego ostrzegania. Satelity, które należały do Rosji, miały zarejestrować atak nuklearny, dyżurny powiadomić dowództwo, a ono odpowiedzieć własnymi rakietami.

Stanisław Jewgrafowicz Pietrow
Stanisław Jewgrafowicz Pietrow na zdjęciu z ok. 1983 r.

Kilka minut po północy 26 września 1983 r. systemy zarejestrowały wystrzelenie jednego pocisku balistycznego przez USA. Pietrow uznał to za błąd komputera. Jedna rakieta nie była zgodna z doktryną MAD. Stany Zjednoczone zadałyby tylko minimalne straty, a same naraziłyby się na pełnoskalowy odwet sowietów.

Komputer zarejestrował po chwili jeszcze cztery rakiety. Mimo to ppłk Pietrow uznał atak zaledwie pięcioma rakietami za nielogiczny. 

Poczułem, że nogi mam jak z waty. Spojrzałem na swoich podwładnych – na początku cisza, widzę, jak ludzie się we mnie bezradnie wpatrują, a zaraz potem panika, krzyki, niemal nie zniszczą stanowisk. Zacząłem rzucać mięsem, kazałem im natychmiast wrócić do roboty, zaraz potem poczułem, że muszę podjąć chyba najważniejszą decyzję w życiu. Czułem się jakbym siedział na rozgrzanej patelni. – wspominał po latach Pietrow.

O krok od katastrofy

Gdy pułkownikowi udało się zapanować nad chaosem, podjął decyzję. Być może najtrudniejszą w swoim życiu. Nie poinformował dowództwa o ataku i stwierdził, że to błąd systemu.

Pomyślałem jednak: nikt nie zaczyna ataku jądrowego za pomocą pięciu rakiet! Poza tym nie startowałyby one z jednej bazy – wspomina oficer.

Jego decyzja okazała się słuszna. To rzeczywiście był błąd systemu. W stronę ZSSR nie leciały żadne pociski. Decyzja pułkownika uratowała świat od 3. wojny światowej.

Stanisław Jewgrafowicz Pietrow
Stanisław Jewgrafowicz Pietrow na zdjęciu z lipca 2016 r.

Zapomniany bohater

Mimo iż Stanisław Pietrow zapobiegł katastrofie, dowództwo skupiło się na tym, że złamał procedurę. Zamiast nagrodzić go za odwagę i mądrość, wielokrotnie go przesłuchiwano i odsunięto od służby. W wieku 45 lat przeszedł na emeryturę. Cała sprawa została utajniona.

Ujrzała światło dzienne dopiero w 1998 r. Po wielu latach Pietrow został uhonorowany za swój bohaterski czyn kilkoma nagrodami. A na pamiątkę jego odważnej decyzji 26 września jest obchodzony jako Dzień dla Całkowitej Likwidacji Broni Jądrowej.

Kamień upamiętniający Stanisława Pietrowa w Ogrodzie Sprawiedliwych w Warszawie
Kamień upamiętniający Stanisława Pietrowa w Ogrodzie Sprawiedliwych w Warszawie

Źródło: Wikipedia, nowastrategia.org

Tags:
RosjaUSAwojna
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail