Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 24/06/2024 |
Aleteia logo
Styl życia
separateurCreated with Sketch.

8 sposobów jak pomóc nastolatkowi rozwinąć skrzydła

FAMILY

simona pilolla 2 | Shutterstock

Cerith Gardiner - 04.09.23

W ten sposób możesz zapewnić swoim dzieciom optymalny rozwój!

Zapewne wielu dorosłych zgodzi się z opinią, iż okres dojrzewania naszych dzieci nie należy do najłatwiejszych etapów pod względem wychowawczym. Nic w tym dziwnego, jeśli wziąć pod uwagę różne obawy, presjęze strony rówieśników, obowiązki szkolne, z jakimi dodatkowo w kontekście burzy hormonów muszą się zmagać nastolatkowie.  

Przyznajmy, że my dorośli łatwo zapominamy, jak duże wyzwanie dla młodego człowieka stanowią te lata. Większość rodziców jest za starych (sic!), aby przypomnieć sobie trudności z kontrolowaniem emocji. A teraz to zadanie jeszcze bardziej komplikuje terror współczesnych mediów społecznościowych.

Proponujemy kilka praktycznych wskazówek, dzięki którym zarówno twój nastolatek, jak i cała rodzina nie tylko łatwiej przebrnie przez ten napięty okres, ale i wykorzysta go jako okazję do osobistego rozwoju.

1Staraj się pozytywnie modelować zachowania

Choć twój nastolatek wzrusza ramionami i wykrzykuje, że cię nie słucha, tak naprawdę nie przestaje cię słuchać. Twoje słowa i gesty są kluczowe w wychowaniu twoich dzieci na każdym etapie, zarówno teraz, jak i w dzieciństwie. Bądź konsekwentny w obranym modelu wychowawczym i swoim postępowaniu, a twoje dziecko w końcu się odnajdzie. Z niewielką pomocą z twojej strony ten sposób powinien sprawdzić się także w przypadku odejścia dziecka od wiary.

2Dziel się wspomnieniami

Dzieci przejawiają wrodzoną ciekawość i bardzo lubią wyobrażać sobie jacy w ich wieku byli rodzice. Opowiadaj im o twoim nastoletnim okresie, dziel się zarówno dobrymi, jak i trudnymi wspomnieniami. Wyjaśnij im, jak radziłeś sobie z własnymi błędami, czy i jak udało ci się je naprawić i jaką lekcję z nich wyciągnąłeś. Pamiętaj, że świadomość, iż nie tylko one przeżywają czasami niełatwe chwile tylko je uspokoi.

3Nie wyręczaj go w rozwiązywaniu problemów

Pomimo przemożnej ochoty, aby przejąć kontrolę nad sytuacją, kiedy twoje nastoletnie dziecko narozrabia, staraj się tego nie robić. Daj mu szansę spróbować samodzielnie rozwiązać dany problem i pozwól mu uczyć się na własnych błędach. Z pewnością prędzej czy później uda mu się znaleźć rozwiązanie, a to będzie dla niego najlepsza lekcja wytrwałości i wiary we własne siły.

4Nie drwij z dziecka

Czasami na widok stroju nastolatków lub w reakcji na ich słowa czy zachowanie możesz mieć ochotę wybuchnąć śmiechem. Nie rób tego! Oni są w trakcie poszukiwania swojej drogi. Niektóre rzeczy trzeba będzie przemilczeć, a na inne zwrócić delikatnie uwagę. Nie ośmieszaj ich ani nie szydź. Niech poczują twoje wsparcie i miłość, które później sami będą w stanie przekazać dalej w swoich relacjach z innymi.

5Wyczulaj na zagrożenia

Obowiązkiem rodziców jest częste przypominanie dzieciom o istniejących zagrożeniach. Dotyczą one zarówno korzystania z telefonu podczas jazdy samochodem, jak i spożywania alkoholu i narkotyków. W tych kwestiach nigdy nie dość czujności.

6Zapewnij mu poczucie bezpieczeństwa

Jeśli twoje dziecko ma wrażenie, że nie może się do ciebie zwrócić kiedy się źle dzieje, może to prowadzić do katastrofy. Nawet jeżeli będziesz musiał wziąć parę głębokich oddechów zanim zareagujesz, jest absolutnie kluczowe, aby twój nastolatek wiedział, że może do ciebie zadzwonić w każdej kryzysowej sytuacji i że ty jako ojciec lub matka staniesz wtedy na wysokości zadania.

7Okaż zainteresowanie

Choć twoje nastoletnie dziecko raczej nie zaprosi cię do udziału w swoim zespole rockowym, prawdopodobnie będzie chciało, abyś w kuchni posłuchał solówki, jaką ćwiczył na gitarze. Okaż zainteresowanie sprawami, które uszczęśliwiają twojego nastolatka i pozwól mu wedle uznania się nimi z tobą dzielić. Nawet jeżeli jakiś temat nie interesuje  cię choćby w najmniejszym stopniu, powinieneś przynajmniej udać, że tak jest.

8Przypominaj mu, co je czeka

Nastolatkowie często w swoim myśleniu nie wybiegają zbytnio do przodu, nie dostrzegają tego, co ich czeka w dalszej perspektywie czasowej. Nie tyle chodzi o to, aby stresować młodego człowieka wizją studiów, a raczej o to, by przypominać mu, że przyszłość jest fascynująca i pełna różnych możliwości. Sam Pan Bóg ma plan dla każdego z nich, wystarczy, że uchwycą się Jego ręki i pozwolą Mu się poprowadzić.

Tags:
nastolatkirozwój
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail