Aleteia logoAleteia logoAleteia
wtorek 16/07/2024 |
Aleteia logo
Dobre historie
separateurCreated with Sketch.

„W Lourdes zostałem katolikiem”. Jak fotograf ateista spotkał Boga?

Thibaut Chourré

fot. @thibautchrre | Twitter; Taljat David | Shutterstock

Anna Gębalska-Berekets - 02.09.23

Thibaut Chourré jest młodym, zdolnym fotografem dokumentalistą. Wychowywał się w ateistycznej rodzinie. Przez lata zmagał się z depresją i miał myśli samobójcze. Pewnego dnia pojechał do Lourdes – tam doznał uzdrowienia i postanowił zostać katolikiem. „Od tamtego czasu oddałem swoje życie i to, co robię, Bogu. Kocham Kościół” – mówi 27-latek.

Miejsce słynące cudami

Po Rzymie Lourdes jest drugim najpopularniejszym celem pielgrzymek chrześcijańskich w Europie. W 1858 r. w tej małej miejscowości u podnóża Pirenejów mała dziewczynka, Bernadetta Soubirous, opowiedziała o swoim spotkaniu z Matką Bożą. Podczas osiemnastu objawień Maryja wzywała do modlitwy i pokuty, prosiła o modlitwę za grzeszników. 

Miejscowy biskup powołał komisję, która miała zbadać sprawę rzekomych objawień Matki Bożej. 18 stycznia 1862 r. zostały zatwierdzone przez Kościół. Dokonują się tu uzdrowienia duchowe i fizyczne. Siedem pierwszych cudów odegrało rolę w uznaniu objawień za prawdziwe. Kościół katolicki uznał oficjalnie 70 cudów i ok. 7 tys. uzdrowień, których nie daja się wyjaśnić naukowo.

View this post on Instagram

A post shared by Thibaut Chourré (@thibaut.chourre)

„W Lourdes zostałem katolikiem”

Chorzy przyjeżdżają do francuskiej wioski szukając sił do znoszenia cierpienia. Znany badacz duchowych uzdrowień w Lourdes, prof. medycyny Auguste Vallet, twierdzi, że „medycyna nie zna takiej choroby, z której w Lourdes nie dokonałoby się w niewytłumaczalny dla nauki sposób, dobrze udokumentowane cudowne uzdrowienie”.

Tak było w przypadku młodego fotografa. Pielgrzymka do sanktuarium maryjnego u podnóża Pirenejów zmieniła życie Thibauta Chourré. Mężczyzna urodził się w 1996 r. w Tuluzie, we Francji. Wychowywał się w ateistycznej rodzinie. Dopiero w wieku 20 lat dowiedział się o Jezusie. Thibaut wstąpił do kościoła protestanckiego. Wciąż jednak poszukiwał wartości i sensu życia.

„Przez lata zmagałem się z depresją i miałem myśli samobójcze” – opowiada Chourré w rozmowie z shalomworld.org. Pewnego dnia mężczyzna udał się do sanktuarium Matki Bożej w Lourdes. Doznał tam uzdrowienia z depresji i podjął decyzję o zostaniu katolikiem. „Od tamtego czasu oddałem swoje życie i to, co robię, Bogu. Kocham Kościół” – tłumaczy Thibaut.

„Znajdź swój sposób, aby namalować piękny świat”

Chourré pracuje jako fotograf dokumentalista. Przyznaje, że praca jest jego największą pasją. Na jego stronie internetowej widnieje cytat z Ewangelii św. Mateusza: „Wy jesteście światłem świata. Nie może się ukryć miasto położone na górze” (Mt 5,14).

W mediach społecznościowych Thibaut opowiada o swojej wierze. Na swoim koncie na Instagramie (śledzi go tam blisko 9 tys. internautów) 27-latek dzieli się również pięknymi zdjęciami. Są tam fotografie kościołów, sióstr zakonnych i księży. Mężczyzna pokazuje wzruszające momenty życia wiarą.

„Rodzina jest pierwszą szkołą modlitwy, w której dzieci mogą nauczyć się dostrzegać sens Boga, dzięki nauczaniu i przykładowi rodziców” (Benedykt XVI) – czytamy pod jedną z fotografii Thibauta. Chourré fotografuje także ludzi w czasie praktyk religijnych. „Maluj pędzlami, słowami, a nawet zdjęciami. Znajdź swój sposób, aby namalować piękny świat” – podkreśla 27-letni artysta w jednym z postów.                                               

Źródła: shalomworld.org; dzieje.pl;  adonai.pl; Thibaut Chourré/Instagram.

Tags:
ateistadobra historianawrócenie
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail