Aleteia logoAleteia logoAleteia
sobota 25/05/2024 |
Aleteia logo
Dobre historie
separateurCreated with Sketch.

Papież płakał razem z mamą zmarłego po ŚDM 24-letniego Luki

Pope-Francis-Shrine-of-Our-Lady-of-Fatima-JMJ-Lisboa-2023

© Santuário de Fátima | JMJ Lisboa 2023

Katolicka Agencja Informacyjna - 23.08.23

W poniedziałek (21.08) odbył się w Marnate we włoskiej Lombardii pogrzeb 24-letniego chłopaka, Luki Re Sartù, którego zabiła infekcja bakteryjna kilka dni po jego powrocie ze Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie. Wieczór przed pochowaniem młodego mężczyzny Franciszek zadzwonił do jego matki, aby podzielić jej ból z powodu tragedii.

Odprawiający mszę pogrzebową biskup pomocniczy w Mediolanie, Luca Raimondi, podkreślił w wypowiedzi dla Radia Watykańskiego, jak wielkie wrażenie na kobiecie wywołał telefon Ojca Świętego.

Telefon od papieża

„Dosłowne słowa mamy brzmiały: «kiedy się z nim ksiądz biskup zobaczy, niech mu podziękuje, ponieważ doświadczyłam od niego niesamowitej życzliwości. Wzruszał się ze mną, płakał ze mną, a przede wszystkim był jak ojciec, tzn. pocieszał mnie, jakby był moim tatą». Bardzo, bardzo ją to poruszyło. Papież zadzwonił do niej w czwartek wieczorem. Sama mi to potwierdziła. A potem na cmentarzu, tuż przed pochówkiem, opowiedziała mi wspomnianymi słowami o wspaniałej uwadze, jaką Franciszek jej poświęcił z dużą dozą ojcostwa. Byli razem wzruszeni. Papież podzielał wręcz łzy tej kobiety. To mnie uderzyło. To bardzo piękne” – powiedział bp Raimondi.

Luca był bardzo zaangażowany w życie Kościoła. Na ŚDM pojechał z osobistej potrzeby serca. Należał też do Akcji Katolickiej. Bp Raimondi stwierdził, że chodziło o „prawdziwego wierzącego” i że zawsze głosił on Ewangelię, „nawet w swojej śmierci”. Znak tego stanowiła m.in. tłumna obecność na pogrzebie bliskich, znajomych oraz członków lokalnej społeczności – wskazał hierarcha.

„Ludzie pojęli dobroć tego chłopaka”

„Ludzie pojęli dobroć tego chłopaka. Mnóstwo osób przerwało z racji pogrzebu swoje wakacje. Wszedłem do kościoła wzruszony, ponieważ wtedy przyjaciele Luki natychmiast zaśpiewali hymn ŚDM, modlili się i odprowadzili go na cmentarz. Rodzina nie przestawała dziękować za obecność wszystkich ludzi. Przekazałem pozdrowienia i kondolencje od arcybiskupa Mediolanu, a także wiadomość, którą bp Américo Aguiar, biskup pomocniczy Lizbony, przyszły kardynał i przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży, zamieścił na stronie internetowej ŚDM. W komunikacie powiedział on, że cała Portugalia zjednoczyła się w modlitwie za tego młodego człowieka. W bólu serca z powodu śmierci 24-latka, doświadczyłem dziś rano też święta światła – wyznaje papieskiej rozgłośni bp Raimondi. – Święta światła młodych wierzących, którzy modlili się i zaangażowali w modlitwę całą wspólnotę, jaka powinna być dumna z tego chłopca. I powiedziałem młodym ludziom, że na następny Jubileusz w 2025 r., kiedy pojedziemy do Rzymu, Luca będzie, w cudzysłowie, naszym patronem, będzie nam towarzyszył z nieba” – podkreślił mediolański biskup pomocniczy.

Tags:
papież FranciszekŚwiatowe Dni Młodzieży
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail