Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 23/06/2024 |
Aleteia logo
Dobre historie
separateurCreated with Sketch.

Chociaż pożary przetoczyły się przez Hawaje, ten katolicki kościół nadal stoi

Maria Lanakila Catholic Church and devastation in town of Lahaina, Maui

Hawai'i Dept of Land & Natural Resources | Joel Bradshaw, Public Domain

John Touhey - 18.08.23

Kościół Matki Bożej Zwycięskiej cudem przetrwał katastrofę, która zniszczyła znaczną część okolicy, ale ci, którzy przeżyli, pilnie potrzebują pomocy.

Kiedy pożary przetoczyły się przez wyspę Maui w stanie Hawaje w zeszłym tygodniu, historyczne miasto Lahaina doznało poważnych szkód. Szokujące filmy pokazują rozległe obszary zniszczenia, a każdy budynek w zasięgu wzroku jest niemal zrównany z ziemią. Co najmniej 93 osoby zginęły w wyniku tych pożarów.

Devastation in the town of Lahaina on Maui after wildfires.
Zniszczenia spowodowane pożarami

Początkowo sądzono, że kościół katolicki Maria Lanakila również spłonął. Maria Lanakila oznacza „Maryję Zwycięską” lub „Matkę Bożą Zwycięską” w języku hawajskim. Co ciekawe, kiedy niektórym mieszkańcom pozwolono wrócić do Lahainy, ich zdjęcia i filmy pokazały, że kościół Maria Lanakila i jego plebania wciąż stoją, mimo że większość pobliskich budynków była w płomieniach.

Pożary na Hawajach

„Dla nas to jak cud” – oświadczył bp Terrence Watanabe. „Kiedy zobaczyliśmy wieżę kościoła górującą nad miastem, był to niezły widok”.

Niestety, Parafialna Szkoła Misyjna Najświętszych Serc została częściowo zniszczona przez pożary. Wielu parafian straciło w tej tragedii przyjaciół i rodziny, a także swoje domy i miejsca pracy.

Fire Damage to Sacred Hearts Mission School in Lahaina.
Ogień uszkodził Parafialną Szkołę Misyjną Najświętszych Serc

Prałat Watanabe, proboszcz parafii św. Antoniego z Padwy, która znajduje się po przeciwnej stronie rezerwatu przyrody West Maui i kościoła Maryi w Lanakila, powiedział „The Pillar”, że dotknięci wyspiarze będą musieli stawić czoła licznym problemom w ciągu najbliższych kilku dni. Stracili łączność telefoniczną, domy i pracę, ponieważ wiele firm zostało zniszczonych.

„Ludzie są zszokowani i zdruzgotani” – powiedział w wywiadzie biskup Watanabe. Dodał, że chociaż pomoc federalna i stanowa ostatecznie dotrze do tego obszaru, zajmie to trochę czasu. Poproszony o wskazanie najpilniejszych potrzeb, odpowiedział:

Cóż, pierwsza to modlitwa. To jest najbardziej przydatne, oczywiście, w tej chwili. A potem myślę o wszelkiego rodzaju darowiznach.

Katolickie organizacje charytatywne na Hawajach wysłały pilną prośbę o pomoc. Datki można również przekazywać bezpośrednio do Parafialnej Szkoły Misyjnej Najświętszych Serc.

Według „Associated Press” parafianie z parafii Matki Bożej Zwycięskiej zebrali się w niedzielę około 16 kilometrów od kościoła na mszy, której przewodniczył biskup Honolulu, Clarence (Larry) Silva. Modlili się za zmarłych i zaginionych oraz dziękowali za przetrwanie ich kościoła. Biskup odczytał orędzie papieża Franciszka skierowane do wiernych.

Przetrwanie i nadzieja

Kościół katolicki ma bogatą historię na Hawajach. Parafia Mary Lanakila jest ważną częścią tej historii, ponieważ została założona wkrótce po przybyciu księży katolickich na Maui w 1846 roku. Obecny kościół został zbudowany na fundamencie pierwotnego kościoła w 1927 roku. W 1962 roku stał się częścią Narodowej Dzielnicy Historycznej Lahaina.

Wielu mieszkańców już teraz postrzega przetrwanie kościoła Marii Lanakili jako znak nadziei. „Głęboko wierzę, że Lahaina zostanie przywrócona” – powiedział jeden z komentatorów na TikTok. „To jest potwierdzenie. Wzywa nas do ratowania siebie. Drzwi kościoła (są) otwarte”. A jeden z komentatorów na Facebooku powiedział: „Niech ona będzie latarnią nadziei dla mieszkańców Lahainy!”

Inna komentatorka na Facebooku, która bez wątpienia przemawiała w imieniu wielu osób, poprosiła o „Modlitwy o miłość, nadzieję i siłę do przetrwania tej tragedii”.

Tags:
cudkościółpożar
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail