Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 16/06/2024 |
Aleteia logo
Wiedziałeś o tym?
separateurCreated with Sketch.

Żywy wykrywacz raka. Ta bakteria ma 100 % skuteczności

Naukowcy w laboratorium

LightField Studios | Shutterstock

Redakcja - 14.08.23

Naukowcy zmodyfikowali bakterię i zrobili z niej żywy wykrywacz raka

Żywe skanery raka

Lekarze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego w magazynie „Sicence” opublikowali wyniki badań na bakteriach, które zmodyfikowali genetycznie, by wykrywały komórki rakowe. Wyniki są naprawdę obiecujące!

Im wcześniej wykryje się nowotwór, tym większe są szanse na jego szybkie i skuteczne wyeliminowanie. Dlatego tak ważna jest wczesna i precyzyjna diagnoza. Naukowcy z San Diego, pod kierownictwem Roberta Coopera zajęli się bakteriami Acinetobacter baylyi, które żyją w jelitach. Wykorzystali ich naturalne zdolności i zmodyfikowali, by zrobić z nich „skanery” nowotworu.

100% skuteczności

A. baylyi mają naturalną zdolność wychwytywania DNA ze swojego otoczenia, przechowywania go we własnym genomie i nadawania my jakichś nowych cech. Znając tę zdolność, naukowcy wpadli na pomysł, by zmodyfikować działanie tych bakterii. 

Przeprogramowali je w ten sposób, że zaczęły celować w konkretną mutację w genie KRAS. Występuje ona w większości przypadków raka trzustki, ponad 30% przypadków raka płuc oraz ok. 40% raka jelita grubego. Bakteria, jeśli odnajdzie tak zmutowane DNA, włącza je we własny genom i wyzwala sygnał, który jest rozpoznawalny przez lekarzy. 

Póki co w testach na myszach, przeprogramowana A. baylyi wykazała się 100% skutecznością w wykrywaniu raka. Nim zostanie wykorzystana w leczeniu ludzi minie jeszcze trochę czasu, ale jest to na pewno ważny krok w profilaktyce nowotworów!

Źródło: Twitter, geekweek.interia.pl

Tags:
lekarznaukarakzdrowie
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail