Aleteia logoAleteia logoAleteia
środa 12/06/2024 |
Aleteia logo
Dobre historie
separateurCreated with Sketch.

Niesamowita 102-latka, która wciąż udziela lekcji pływania

Peggy ma 102 lata i wciąż pracuje jako instruktor pływania

Breakfast Television | YouTube

Cerith Gardiner - 11.08.23

Od ponad 50 lat Peggy Konzach pomaga innym, co według nauki jest kluczem do jej długiego życia.

Kiedy osiągniesz wspaniały wiek 100 lat, odpoczynek jest czymś całkiem normalnym. Jednak dla Peggy Konzach z Eugene w stanie Oregon nic nie stoi na przeszkodzie, by nie tylko dbać o formę, ale także wykorzystywać swój czas na dzielenie się swoimi umiejętnościami z innymi.

Stulatka wstaje rano i idzie popływać do swojej lokalnej pływalni, i mimo tego, że przekroczyła już wiek emerytalny, nadal udziela lekcji pływania.

Seniorka, pełna zapału do życia, podzieliła się z Kake.com, że od 1968 roku udziela lekcji w YMCA (Związek Chrześcijańskiej Młodzieży Męskiej). I jest tam od tylu lat, że uczy różne pokolenia w tych samych rodzinach.

To po prostu radość w moim życiu. Bawię się z nimi. Nie pracuję, bawię się – mówi.

Konzach znalazła swoje powołanie przez przypadek, kiedy zaczęła chodzić na pobliski basen tylko po to, żeby popływać. Jednak kiedy przyjaciółka poprosiła ją o wzięcie udziału w zajęciach pływania dla dzieci, zgodziła się i nigdy nie żałowała swojej decyzji.

Lekcje są nie tylko przydatne dla jej małych uczniów, ale mają również wspaniałą korzyść dla super sprawnej Konzach: „Jestem zmotywowana, aby wstać rano, przygotować się. I nadal jeżdżę samochodem, przyjeżdżam na pływalnię i tak spędzam poranki”.

Konzach, kiedy nie prowadzi zajęć, pływa do 12 okrążeń dziennie, by być nadal w dobrej formie.

Nieoczekiwane korzyści płynące z pomagania innym

Chociaż Konzach utrzymuje, że jej aktywny tryb życia i zdrowa dieta są kluczem do jej imponującego wieku, fakt, że wykorzystuje swój czas, aby pomagać innym, może również przyczynić się do jej długowieczności.

Różne badania pokazują, że pomaganie innym w życiu przynosi wiele korzyści. Na przykład badanie przeprowadzone w University College London, opowiada o tym, jak wolontariat „łagodzi samotność” i „powstrzymuje choroby” – a to przecież klucze do długiego życia.

Tags:
osoby starszesport
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail