Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 20/05/2024 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Pustelnia św. Piotra w Gaju Oliwnym

Pustelnia Sant Pere d'Ullastret

Josep Curto | Shutterstock

Daniel Esparza - 07.08.23

Pustelnia Sant Pere d'Ullastret zawdzięcza nazwę katalońskiemu słowu „oleaster”. To nazwa szczególnego rodzaju drzewa oliwnego, które rośnie w okolicy.

W Hiszpanii znajduje się ponad 700 klasztorów. Na Półwyspie Iberyjskim nie brak również pustelni. Odosobnione domy były wykorzystywane przez pustelników lub zakony monastyczne do prowadzenia kontemplacyjnego i samotnego stylu życia. Ale nazwa ta także do otwartych dla ludzi miejsc pielgrzymek lub do małych schroniska dla pielgrzymów. Jednym z nich jest pustelnia Sant Pere d’Ullastret.

Pustelnia św. Piotra

Pustelnia Sant Pere d’Ullastret położona jest w jednym z najpiękniejszych miejsc w północnej Hiszpanii. Znajduje się w pobliżu uroczej wioski Ullastret, w prowincji Girona. Starożytna romańska pustelnia została zbudowana między IX a X wiekiem. Dziś podlega ochronie jako dziedzictwo lokalnej kultury.

Pustelnia jest powszechnie znana pod nazwą Sant Pere De La Cadireta (dosłownie Święty Piotr z Małego Krzesła). Dlaczego? Znajduje się w niej wizerunek św. Piotra siedzącego na krześle papieskim.

Nazwa Ullastret jest jednak katalońską pochodną łacińskiego oleaster. To nazwa szczególnego rodzaju drzewa oliwnego, które rośnie w pobliżu pustelni. Ullastret jest zdrobnieniem od ullastreda, co oznacza „gaj oliwny”. Ta odmiana drzew oliwnych jest typowa dla terenów w basenie Morza Śródziemnego, a Ullastret znajduje się około 20 minut jazdy samochodem od wybrzeża.

Tags:
architekturaHiszpaniaklasztorpodróż
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail