Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 14/06/2024 |
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

„Wszyscy tu jesteśmy braćmi i siostrami” – polska młodzież na ŚDM [zdjęcia]

Młodzi Polacy na ŚDM z flagą

Archiwum Grupy ŚDM z Głogówka

Redakcja - 06.08.23

Braterstwo, piękno, katechezy i spotkanie z Franciszkiem. Młodzież z Głogówka przeżywa swoje ŚDM, dla niektórych to pierwsze tego typu spotkanie.

Młodzież z Głogówka w diecezji opolskiej wyjechała na długi czas na Światowe Dni Młodzieży. Wzięli udział w Dniach w Diecezji, odkryli, że wśród harmidru ŚDM można znaleźć ciszę, a teraz dzielą się kolejnymi spotkaniami na ŚDM.

Katechezy, msza i papież Franciszek

W czwartek, 3 sierpnia rozpoczął się pierwszy dzień oficjalnych wydarzeń w Lizbonie z udziałem papieża Franciszka. To właśnie wtedy odbyło się powitanie Ojca Świętego.

Rano wyruszyliśmy do Lizbony, by uczestniczyć w katechezie, którą prowadził biskup Marek Jędraszewski. Poruszał on kwestię „przyjaźni społecznej”, przypominając jak istotne jest tworzenie wspólnoty. Po katechezie realizowaliśmy uczynki miłosierdzia co do ciała, dzieląc się kawą i ciasteczkami 🙂 

Następnie wzięliśmy udział w Eucharystii, która jest codziennym najważniejszym punktem dnia. Po dobrym obiedzie wyruszyliśmy zwiedzać Lizbonę, podziwiając wąskie uliczki, katedrę, Pink Street oraz przepływając wodnym tramwajem obok Mostu 25 Kwietnia, gdzie po drugiej stronie miasta znajduje się pomnik Chrystusa Króla. Następnie przybyliśmy na powitanie papieża Franciszka na Colina do Encontro, gdzie wspólnie z radością celebrowaliśmy naszą wiarę razem z Ojcem Świętym. Na koniec dnia, w śpiewającym pociągu, powróciliśmy do naszego miejsca zamieszkania.

Anna Samson – grupa ŚDM z Głogówka

„Jesteśmy braćmi i siostrami”

Pierwszy raz  uczestniczę  w Światowych Dniach Młodzieży. Zaskakuje mnie tu pozytywna energia, radość, otwartość, ale przede wszystkim wiara wszystkich tych ludzi, którą można zaobserwować w sposobie zachowania, radości, a nade wszystko w modlitewnym skupieniu. Takie skupienie było widoczne w trakcie drogi krzyżowej z papieżem Franciszkiem. Wspólna modlitwa, rozważanie Męki Pańskiej pokazały mi, że wszyscy tu jesteśmy braćmi i siostrami, że mamy podobne doświadczenia, wspólne marzenia i podobne cele, a przy tym współdzielimy jedną nadzieję.

Katarzyna Ksiądzyna – Grupa ŚDM z Głogówka

„Poznaliśmy cudownych ludzi”

Piątek zaczęliśmy tradycyjnie od mszy świętej oraz katechezy, na której skupiliśmy się na sakramencie pokuty, do której mieliśmy możliwość podczas adoracji. Najświętszego Sakramentu. Następnie udaliśmy się w stronę Lizbony, gdzie miała odbyć się droga krzyżowa z papieżem Franciszkiem. Każdy za pomocą radia miał możliwość posłuchać modlitwy w swoim języku. Oczywiście nie obyło się bez problemów, ponieważ nasza grupa musiała poradzić sobie tylko z jednym działającym radiem. 

Przed oraz po Drodze Krzyżowej mieliśmy czas dla siebie, więc wykorzystaliśmy go na zwiedzanie. Nasza część grupy chodziła bez konkretnego planu i zachwycaliśmy się widokami. Udało nam się odwiedzić deptak przy Moście 25 Kwietnia, a później trafiliśmy na piękny punkt widokowy Miradouro da Graça, niestety chwilę po zachodzie słońca. 

Lizbona jest niezwykle urokliwym miastem, a wypełniona przez pielgrzymów jeszcze bardziej tętni życiem. Odwiedziliśmy wiele pięknych miejsc, jak i poznaliśmy cudownych ludzi, których mamy nadzieję, że spotkamy na kolejnych Światowych Dniach Młodzieży

Marta Sikorska – Grupa ŚDM z Głogówka

Tags:
młodziPortugaliaŚwiatowe Dni Młodzieży
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail