Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 27/05/2024 |
Aleteia logo
Dobre historie
separateurCreated with Sketch.

Mając 16 lat nie umiała czytać i pisać, niebawem odbierze uniwersytecki dyplom z wyróżnieniem

Studenci odbierający dyplomy ukończenia studiów

Rawpixel.com | Shutterstock

Anna Gębalska-Berekets - 06.08.23

Dziesięć lat temu Chloe McRoberts ze Szkocji nie umiała pisać ani czytać. Dzięki interwencji lokalnych władz i zapewnionemu wsparciu niebawem odbierze dyplom ukończenia studiów z wyróżnieniem. „Będzie to niezapomniany dzień”.

Dziesięć lat temu Chloe McRoberts ze Szkocji nie umiała pisać ani czytać. Dzięki interwencji lokalnych władz i zapewnionemu wsparciu niebawem odbierze dyplom ukończenia studiów z wyróżnieniem. „Będzie to niezapomniany dzień” – zaznacza, dodając, że przez te lata edukacji nauczyła się również brytyjskiego języka migowego. Jej celem jest „likwidowanie barier”. „Mam nadzieję, że wprowadzę duże zmiany, to jest mój plan” – podkreśla 26-latka.

„Zawsze wiedziałam, że chcę się uczyć i zdobyć wykształcenie, po prostu nie otrzymałam wsparcia, którego potrzebowałam. Zostałam po prostu spisana na straty jako zły dzieciak. Nie ma znaczenia, kiedy dojdziesz, dobiegniesz do mety i osiągniesz cel, ważne, że podejmujesz wyzwanie” – mówi 26-letnia Chloe McRoberts.

Problemy w szkole, śmierć taty i myśli samobójcze

Kobieta pochodzi z Ayr w południowo-zachodniej Szkocji. 26-latka niebawem odbierze dyplom ukończenia studiów na kierunku praca socjalna na Uniwersytecie Kaledońskim w Glasgow. Edukację zakończyła z wyróżnieniem, chociaż dziesięć lat temu nie umiała ani czytać, ani pisać. „Zdałam sobie sprawę, że jestem dyslektyczką, kiedy byłam w trzeciej klasie” – przyznaje na antenie radia BBC Radio Scotland.

Zawsze miałam problemy w szkole, nie tylko z czytaniem, pisaniem i liczeniem. Moje zachowanie było dość nieprzewidywalne i później zdiagnozowano u mnie ADHD” – podkreśla McRoberts.

Chloe nie otrzymała wsparcia w nauce. Gdy była w szóstej klasie, zmarł jej tata. „To tylko utrudniło życie” – wspomina. Dziewczyna zmagała się z myślami samobójczymi, uciekała ze szkoły, nie potrafiła sobie poradzić z emocjami. Pojawiły się u niej zaburzenia odżywiania. Jej mama, Rosina, zrezygnowała z pracy, aby pomóc córce. McRoberts ostatecznie ukończyła liceum, ale nie miała praktycznie żadnych kwalifikacji i doświadczenia.

„Zawsze chciałam mieć wykształcenie”

Drugą szansę dał jej program „Learning Shop” rady South Ayrshire. Polega on tym, że emerytowani nauczyciele pomagają młodym ludziom w nauce i nadrobieniu zaległości. Program umożliwił dziewczynie naukę od podstaw. Chloe nauczyła się alfabetu oraz zdobyła wiedzę, jak wzmocnić mięśnie ręki, co pomogło jej w nauce pisania. McRoberts była bardzo zdeterminowana, aby nadrobić zaległości w nauce. Została nawet „Uczniem Roku”.

„Wiedziałam, że mam zapał do podjęcia studiów, ale wydawało się to odległym celem. Trwało to dziesięć lat, aby dostać się na uniwersytet i go ukończyć” – tłumaczy 26-letnia kobieta.      Przyznaje, że jest z siebie dumna. Dyplom ukończenia studiów z wyróżnieniem to dla niej zwieńczenie ciężkiej pracy, pełnej wyrzeczeń.

„Będzie to niezapomniany dzień” – zaznacza, dodając, że przez te lata nauczyła się również brytyjskiego języka migowego. Jej celem jest „likwidowanie barier”. „Mam nadzieję, że wprowadzę duże zmiany; to jest mój plan” –  podsumowuje Chloe w rozmowie z BBC Radio Scotland.

„Twój przykład dotknie życia innych”

26-latka pracuje obecnie w fundacji, w zespole ds. osób z niepełnosprawnościami.

Pomaga dzieciom w wielu szkołach, które tak, jak ona kiedyś, mają trudności w nauce i potrzebują wsparcia.

McRoberts podchodzi do swoich obowiązków w sposób emocjonalny. Ufa, że w dniu odebrania dyplomu, jej tata będzie duchowo razem z nią. „Wierzę, że mój tata będzie ze mnie niesamowicie dumny i wierzę, że tego dnia będzie tam z nami” – dodaje Chloe.

McRoberts jest inspiracją dla wielu internautów na całym świecie. „Dobra robota, Chloe. Gratuluję wspaniałego osiągnięcia. W górę i naprzód, jak to mówią. Wszystkiego najlepszego na przyszłość!” ;„Gratulacje Chloe! To, czego dokonałaś jest niesamowite. Mam syna, który zmaga się z lękami i nie mógł uczęszczać do szkoły, ale my nie mieliśmy żadnego wsparcia. Jesteś dla nas inspiracją, a twoja droga jest nadzieją. Jestem z Ciebie bardzo dumna, bo wiem, jakie to wszystko trudne musiało być w tym czasie. Masz cechy, które pozwolą ci pokonywać trudności, które rzuci przed Tobą życie. Dzięki temu możesz zainspirować wiele  osób. Twój przykład dotknie życia innych” – to tylko niektóre z komentarzy.

Słów uznania nie kryje również chłopak Chloe, Robert Hammond. „Jestem taki dumny z Ciebie, dotarłaś tak daleko od tego miejsca, gdzie kiedyś byłaś. Jesteś wybitna, pokonałaś ciężkie czasy, masz niezwykłą siłę woli i determinację do osiągnięcia postawionych celów. Dziękuję wszystkim, którzy pogratulowali Chloe. Z całego serca dziękujemy i życzę wam błogosławionego dnia” – napisał Robert.

Źródła: thenews.com.pl; bbc.com; dailyrecord.co.uk.

Tags:
dobra historianaukapomoc
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail