Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 14/07/2024 |
Aleteia logo
Kultura
separateurCreated with Sketch.

Rosalind Russell: hollywoodzka diva, medalik i cudowne ocalenie

ROSALIND RUSSELL

Columbia Pictures

Sandra Ferrer - 05.08.23

Rosalind Russell, legendarna aktorka, laureatka pięciu Złotych Globów, nominowana do Oscara, w Hollywood otwarcie mówiła o swojej wierze. Na „koncie” ma kilka historii nawróceń zainspirowanych jej świadectwem.

Hasło „hollywoodzka diva” zwykle przywodzi na myśl żywiołową, pełną seksapilu kobietę. Rosalind Russell również była piękna, ale w historii kinematografii zapisała się czymś więcej, niż tylko wizerunkiem. Także w życiu osobistym nie kierowała się hollywoodzkimi zasadami.

Rosalind Russell: marzenia o aktorstwie

Rosalind mówiła o sobie, że jest żoną jednego męża. Była kobietą silnej wiary. Ciekawa jest historia jej przyjaciela, uratowanego dzięki medalikowi św. Antoniego. A potem, dzięki staraniom Rosalind, nawróconego na katolicyzm.

Rosalind Russell urodziła się w Waterbury w stanie Connecticut 4 czerwca 1907 roku. Od dziecka marzyła o byciu aktorką. Jednak długo się do tego nie przyznawała, zwłaszcza przed rodzicami.

Dziewczynie z tradycyjnego, katolickiego domu, trudno było się przebić w świecie rozpusty. W jej wspomnieniach można przeczytać, że była świadoma, jak jej kariera zostanie odebrana. W końcu „dobra katolicka dziewczyna” nie robi takich rzeczy. Jakich? Aktorki „słynęły” wtedy z uzależnień od alkoholu, narkotyków i skandali. Tymczasem Rosalind udowodniła, że można być aktorką, katoliczką i szanowaną osobą.

Rosalind Russell i Norma Shearer w filmie "Kobiety" (1939)
Rosalind Russell i Norma Shearer w filmie „Kobiety” (1939)

Pięć Złotych Globów

Udało jej się zapisać do New York Academy of Dramatic Art. Zaczęła grać w teatrach na Broadwayu i w Bostonie. Publiczność przyjmowała ją gorącymi oklaskami. Kwestią czasu było podbicie przez Rosalind Los Angeles. We współpracy z Metro Goldwyn Mayer zyskała sławę.

W ciągu kilku lat stała się znakomitą aktorką komediową. Stworzyła wiele ciekawych, niesztampowych kobiecych postaci. Role zostały docenione zarówno przez publiczność, jak i krytyków. Przyniosły jej m.in. pięć Złotych Globów, a także nominację do Oscara.

W 1941 roku poślubiła duńskiego producenta Fredericka Brissona. Poznała go dzięki Cary’emu Grantowi i naleganiom samego Brissona. Ten zobaczył Rosalind w filmie i nie mógł przestać o niej myśleć. Ich małżeństwo trwało trzy dekady! Ale o tym zaraz.

Cudowne ocalenie

Rosalind Russell nigdy nie zapomniała o swoim pochodzeniu ani wierze. Była członkiem Katolickiej Gildii Filmowej w Beverly Hills. Aktywnie działała w parafii Dobrego Pasterza. Bywała też gościem w słynnym programie radiowym prowadzonym przez księdza Patricka Peytona.

W swoich wspomnieniach Rosalind podzieliła się piękną historię nawrócenia. „Według wiary, a nie dzięki widzeniu postępujemy”. Pod tytułem, zainspirowanym Listem do Koryntian, Rosalind opowiedziała o kolacji z przyjacielem, która zmieniła jego życie.

„Podczas posiłku (siedziałam u szczytu stołu, Hans Adamson po jednej stronie, Freddie po drugiej). Adamson sięgnął do kieszeni, w której trzymał drobne i wyciągnął błyszczący krążek.

– Masz, Freddie – powiedział – kupiłem ci ten medal w PX.

Zaczął przesuwać medal po stole przede mną, a ja go chwyciłam.

Nie – powiedziałam.

Freddie wydawał się zaskoczony – Rosalindo?!

– Nie, nie – powtórzyłam – To znaczy zostaw go dla siebie i dasz go Freddiemu później.

Zawstydzony Adamson wzruszył ramionami – Ale ja nie wierzę w to, co wierzy Freddie. To znaczy, ja w nic nie wierzę, a Freddie jest religijnym mężczyzną!

– Zostaw to dla siebie – powtórzyłam – Weź go ze sobą.

I tak się stało”

Cary Grant i Rosalind Russell w filmie "Dziewczyna Piętaszek" (1940)
Cary Grant i Rosalind Russell w filmie „Dziewczyna Piętaszek” (1940)

Choć Hans nie był religijny, zatrzymał medalik, na co tak nalegała Rosalind. W tym czasie świat pogrążony był w straszliwej II wojnie światowej, a Hans cudem ocalał ze straszliwej katastrofy lotniczej. Kiedy Rosalind i Freddie ponownie go spotkali, odkryli, że ma zabandażowaną rękę z raną na dłoni. W środku opatrunku znajdował się… medal, który zawsze miał przy sobie.

Aktorka nie tylko zainspirowała pilota, ale swoją wiarą i przykładem zbliżyła innych ludzi do Boga. Jedna z nich, Meredith A. Boyington Disney, żona brata Walta Disneya, wzięła ją za matkę chrzestną po swoim nawróceniu.

Rosalind Russell zmarła na raka piersi 28 listopada 1976 roku. Opłakiwali ją mąż i syn.

Tags:
filmgwiazdynawrócenie
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail