Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 20/05/2024 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Kościoły, w których ochrzczono wielkich świętych [zdjęcia]

Bazylika Notre-Dame w Alençon we Francji - miejsce chrztu św. Teresy od Dzieciątka Jezus

Christian Musat | Shutterstock; Wikimedia Commons | domena publiczna

Mathilde de Robien - 30.07.23

Gdzie chrzest przyjął św. Ludwik IX, a gdzie św. Joanna d'Arc? W którym kościele ochrzczono Zélie Martin, Charles’a de Foucauld czy św. Teresę z Lisieux? Poznaj te świątynie!

Wiele kościołów, w których ochrzczono wielkich świętych, nadal można podziwiać! Na przestrzeni wieków pozostały świadkami pierwszych kroków na drodze do świętości i życia wiecznego tych wspaniałych postaci Kościoła.

Miejsca chrztu wielkich świętych

Ludwik uważał więc, że jego prawdziwymi narodzinami był chrzest. Odbył się 25 kwietnia 1214 r. w kolegiacie Notre-Dame de Poissy (Yvelines). Dlatego lubił podpisywać swoje listy imieniem „Louis de Poissy” lub „Louis, seigneur de Poissy”. Przypominał tym samym, że jego narodziny dla świata zbiegły się z jego narodzinami jako dziecka Bożego.

Niektóre z tych kościołów już nie istnieją. Tak jest w przypadku kościoła Saint-Pierre w Lourdes, gdzie została ochrzczona św. Bernadetta Soubirous (znajdował się na dzisiejszym placu Peyramale) czy kaplicy na polu Avord w pobliżu Bourges, gdzie została ochrzczona św. Elżbieta od Trójcy Świętej (zniszczonej przez niemieckie samoloty w 1940 r.).

Wciąż jednak istnieje wiele kościołów, które przyjmowały przyszłych świętych przy chrzcielnicach, kilka godzin lub kilka dni po ich narodzinach. Dziś miejsca te podtrzymują pamięć o ich chrzcie.

Kliknij w galerię, by odkryć 12 kościołów, w których ochrzczono świętych:

Tags:
chrzestFrancjakościółpodróżeświęci
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail