Aleteia logoAleteia logoAleteia
środa 12/06/2024 |
Aleteia logo
Dobre historie
separateurCreated with Sketch.

80-latek na triathlonie na dystansie Ironmana. Pokonał 226 km!

George Hulse

@ironmanoceania | Instagram

Anna Gębalska-Berekets - 28.07.23

Osiemdziesięcioletni George Hulse dokonał niesamowitego wyczynu. Mężczyzna ukończył trudne zmagania w australijskim Ironmanie. Przekroczył linię mety po 16 godzinach, pokonując w sumie 226 kilometrów.

Ironman Triathlon to jedno z najtrudniejszych wyzwań sportowych na świecie. George Hulse rozpoczął rywalizację od pokonania 3,9 kilometrów pływania w czasie 1 godziny, 30 minut i 44 sekund. Po 16-minutowym przejściu na etap rowerowy zdołał pokonać 180-kilometrową trasę z Cairns do Port Douglas i z powrotem w 7 godzin, 47 minut i 9 sekund. Po zejściu z roweru mężczyzna zrobił sobie 11-minutową przerwę, aby ponownie znaleźć się na trasie maratonu. Senior znalazł się na mecie osiem godzin po liderach tych wymagających zawodów.

Ukończył wyścig, pokonując łącznie 226 kilometrów

Kiedy Australijczyk ponownie ruszał do walki z biegiem zapadał już zmrok. On jednak nie miał zamiaru się poddać. Ostatni odcinek maratonu, na dystansie 42,2 kilometra, 80-latek ukończył w czasie 6 godzin, 38 minut i 49 sekund.

Na trasie towarzyszyli my rozentuzjazmowani kibice, którzy dopingowali go gromkimi oklaskami. 

Do mety dotarł przed limitem czasu, który wynosił 17 godzin. Osiem godzin wcześniej rekord na tej trasie pobili Braden Currie i Kylie Simpson. Najlepszej wśród kobiet Kylie pokonanie dystansu zajęło 8 godzin, 40 minut i 53 sekundy, a ze swoją najbliższą rywalką Radką Kahlefeldt zwyciężyła o 18 minut, ustanawiając tym samym rekord.

View this post on Instagram

A post shared by IRONMAN Oceania (@ironmanoceania)

„Biegowi giganci”

George Hulse przekonuje, że wiek to tylko liczba. Dowodem na to są inni seniorzy, którzy regularnie uprawiają sport i biorą udział w imprezach biegowych oraz maratonach.

Jednym z nich jest Bob Scott. Mężczyzna biega 80 kilometrów tygodniowo. Startuje w maratonach i triathlonach na dystansach od olimpijskiego do pełnego Ironmana. Bob urodził się w 1930 r. Scott zajmował się sportem jeszcze w czasach młodości. W liceum grał w waterpolo. Później trenował pływanie, aż wreszcie polubił się z bieganiem. Zainteresował się również triathlonem.

„Gdy osiągasz pewien wiek, ludzie zaczynają obliczać, ile ci jeszcze zostało. Przecież zupełnie nie o to chodzi w życiu!” – tłumaczył w wywiadzie do „Runner’s World”.

Pierwsze zawody sportowe Scott ukończył w wieku 45 lat. Wspomina, że prawie zamarzł na rowerze, bo jeszcze w 1975 r. używanie pianek neoprenowych nie było aż tak popularne.

Bob 14 razy uczestniczył w Mistrzostwach Świata Ironman na Hawajach. Trzy razy ustanowił rekord dla swojej grupy wiekowej. W maratonie bostońskim biegał ponad 25 razy. Nie jest w stanie zliczyć wszystkich konkurencji, w których brał udział.

Pan Shiu-Yu miała 50 lat, kiedy lekarz zalecił jej operację kolana. Kobieta nie poddała się zabiegowi. Zaczęła regularnie biegać, na początku na krótkim dystansach. 82-letnia Tajwanka pokonuje codziennie 7 kilometrów biegiem. Ponadto gra w tenisa i uprawia wspinaczkę górską. Systematycznie bierze udział w biegach na 100 i 200 metrów, skacze w dal i trójskoku.

Ida Keeling sama siebie nazywa „biegowym gigantem”. Kobieta wciąż ustanawia rekordy w swojej grupie wiekowej. Keeling urodziła się w 1915 r. Ida jest niepokonana na dystansach: 60 i 100 m w grupie wiekowej 100+.

Przed każdym treningiem seniorka wykonuje staranną rozgrzewkę. W codziennym bieganiu towarzyszy jej córka.

Starsza pani ma do siebie ogromny dystans. Często komentuje swoje wolne tempo i niezgrabne ruchy, porównując je do gąsienicy. Ida tłumaczy, że kocha swoje ciało i dba o nie najlepiej jak tylko potrafi, aby wciąż być niezależną kobietą i zachować dobrą formę.

Źródła: seniorzyjuniorzy.pl; magazynbieganie.pl; polsatnews.pl; bieganie.pl; 7news.com.au; Ironmanocenia/Instagram.

Tags:
dobra historiaosoby starszesport
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail