Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 20/05/2024 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Madonna z plaży? Tajemnica rzeźby znalezionej u wybrzeży Sardynii

Kapliczka na wybrzeżu Sardynii

Chiara Pinato | Shutterstock

Daniel Esparza - 20.07.23

Cudowna Madonna została wyrzucona na brzeg Sardynii w 1937 roku. Jej pochodzenie jest teraz przedmiotem niemal detektywistycznych poszukiwań!

Podczas spaceru po plaży na zachodnim wybrzeżu Sardynii 26 marca 1937 r. miejscowy pasterz dokonał pewnego odkrycia. Znalazł XV-wieczną rzeźbioną w drewnie Madonnę. Była do połowy zakopana w piasku. Odkopał ją więc i zabrał do swojego domu. Tam zbudował dla niej ołtarz.

Wkrótce jego córka poważnie zachorowała na zapalenie płuc. Wbrew przeciwnościom losu i prognozom medycznym dziewczynka wyzdrowiała, a ten cud przypisano Madonnie. Wieści rozeszły się szybko, wkrótce dotarły do sąsiedniej gminy San Vero Milis, która przyjęła Madonnę jako swoją patronkę. Od tego czasu wierni oddają jej cześć w lokalnym kościele Hagia Sophia.

Madonna na plaży

Ale skąd wzięła się ta figurka Madonny na plaży? Ksiądz Ignazio Serra z Sardynii spróbował się tego dowiedzieć.

Kluczem do wyjaśnienia zagadki mogą być… prądy morskie. Sposób, w jaki poruszają się fale w tej okolicy sugeruje, że rzeźba przybyła do Sa Praja Manna (plaża, na której znalazł ją pasterz) z Hiszpanii. „Udaliśmy się na Minorkę w poszukiwaniu wskazówek dotyczących pochodzenia rzeźby” – wyjaśnił Serra.„”Ale nie znaleźliśmy żadnej dokumentacji, która wskazywałaby choćby na podobieństwo do naszego artefaktu”.

2019 book "La Madonna di Spagna"

Jedno jest pewne: obraz musiał należeć do jakiejś parafii lub kaplicy przy plaży. Podczas hiszpańskiej wojny domowej niektóre kościoły były zaatakowane. Ołtarze, święte obrazy, posągi i wyposażenie były zazwyczaj niszczone lub palone. Odnaleziona figurka Madonny też nosi ślady nadpalenia. „Ktoś musiał uratować ją z ognia. Uciekł z nią i wrzucił do morza, by uchronić przed zniszczeniem”.

Śledztwo ws. Maryi

Początkowa hipoteza zakładała, że rzeźba znajdowała się na pokładzie rozbitego w okolicy statku. Serra twierdzi jednak, że posągi znajdowane na morzu to zazwyczaj figurki statków lub inne elementy dekoracyjne, które docierają do brzegu, najczęściej w bardzko kiepskim stanie.

Przypadek Madonny jest zupełnie inny. Kapłan zwraca uwagę na „charakterystyczne wypalenie pośrodku figurki i wysoką jakość wykonania”.  Serra prosi o pomoc w ostatecznym ustaleniu pochodzenia ukochanej Madonny Di Spagna.

Tags:
ciekawostkiHiszpaniaMaryjarzeźbaWłochy
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail