Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 20/05/2024 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

 Wakacje w Zakopanem? Zobacz tę wystawę w witkiewiczowskiej Kaplicy na Jaszczurówce

Wystawa Ewangelia w obrazach w kaplicy na Jaszczurówce w Zakopanem

patrick001 | Shutterstock; Galeria Jaszczurówka | Facebook

Katolicka Agencja Informacyjna - 18.07.23

„Ewangelia w obrazach” to tytuł wystawy, którą przez wakacje można oglądać w podziemiach witkiewiczowskiej Kaplicy na Jaszczurówce w Zakopanem. Wystawa propaguje ludowe dziedzictwo Podhala.

Galeria Sztuki Religijnej Sztuki Ludowej Malarstwa na Szkle im. Jana Pawła II na Jaszczurówce prowadzona jest przez kleryków Wyższego Seminarium Duchownego Zgromadzenia Księży Marianów w Lublinie. Kl. Albert Pypowski, który wspólnie z kl. Maciejem Lichotą przygotował tegoroczną wystawę, mówił:

Temat tegorocznej wystawy brzmi: „Ewangelia w obrazach”. Te obrazy to przypowieści biblijne. Pan Jezus bardzo często posługiwał się nimi w swoim nauczaniu. W ten sposób próbował tłumaczyć swoim słuchaczom prawdy trudne do przekazania.

Ewangelia w obrazach

„Artyści prezentujący swe prace w naszej galerii ukazują sceny ewangeliczne na różne sposoby, chcąc jak najlepiej przedstawić niezwykłą głębię zawartego w nich przesłania. Wielość ujęć pozwala wybrać oglądającemu takie, które najbardziej przemawiają do niego i wzywają do osobistej refleksji i medytacji nad słowem Bożym. Głoszącemu Jezusowi zależało na tym, aby dotrzeć do serc słuchaczy z najważniejszym orędziem – Dobrą Nowiną o Miłości Boga i o zbawieniu, a my chcemy w tym jego dziele uczestniczyć” – komentował marianin kl. Albert Pypowski.

Swoje prace na Jaszczurówce wystawiają: Barbara Baniecka-Dziadzio, Anna Bogucka, Anna Drabik, Bogdan Dziadzio, Bożena Doleżuchowicz-Mickiewicz, Joanna Dziubińska, Magdalena Fortecka, Zofia Fortecka, Janina Jarosz-Walczakowa-Budzicz, Krzysztof Karasek, Anna Liscar, Maria Lizoń-Śliwa, Anna Madeja, Janina Maślanka, Celina Mendel-Bugajska, Jolanta Pęksa, Aniela Stanek, Anna Stopka-Słowińska, Marta Walczak-Stasiowska, Stanisław Wyrtel, rodzina Słowików.

Sztuka Podhala

Na wystawie można zobaczyć obrazy malowane na szkle około 20 twórców z Podhala. Niektórzy z nich byli obecni na wystawie. „Bardzo wam dziękuję za ten wielki dar, którym dzielicie się z innymi, wasze talenty przybliżają nas do Stwórcy” – mówiła Joanna Staszak z zakopiańskiego Urzędu Miasta, którego pracownicy pomogli w organizacji wystawy. Swój wkład w wystawę mieli także sami artyści i środowisko osób pracujących przy wydarzeniach kulturalnych w stolicy polskich Tatr.

Podczas wernisażu wspominano zmarłą w 2015 r. Ewelinę Pęksową. W 2023 r. przypada jej setna rocznica urodzin. Artystka prezentowała swoje prace na Jaszczurówce, za zgodą rodziny nadal można je tam oglądać.

Kaplica na Jaszczurówce

Wernisaż poprzedziła Msza św. w kaplicy na Jaszczurówce, której przewodniczył ks. Andrzej Jerominek, proboszcz mariańskiej parafii na pobliskiej Cyrhli w Zakopanem. Honorowy patronat nad wystawą objęli: metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, przełożony księży marianów w Polsce ks. Eugeniusz Zarzeczny oraz burmistrz Zakopanego Leszek Dorula.

Kaplica Witkiewiczowska na Jaszczurówcenależy do najpiękniejszych zabytków Zakopanego. Powstała w 1906 roku, na stoku nad źródłami cieplicowymi, przy drodze łączącej Zakopane z Morskim Okiem. Jej projektantem był Stanisław Witkiewicz, ojciec słynnego Witkacego. Drewniana kaplica pod wezwaniem Serca Jezusowego swym wyjątkowym urokiem przyciąga turystów przez cały rok.

Od 1984 roku opiekę duchową nad kaplicą ponownie przejęli księża marianie – z pobliskiej parafii na Cyrhli. Pieczę nad zabytkiem sprawuje Tatrzański Park Narodowy, dbając, by jeszcze długie lata mógł służyć zwiedzającym.

Tags:
ewangeliasztuka
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail