Aleteia logoAleteia logoAleteia
środa 12/06/2024 |
Aleteia logo
Pod lupą
separateurCreated with Sketch.

Siedem mitów na temat czystości

Para zakochanych na romantycznym pikniku w parku

olgashevtsova | Shutterstock

Mathilde de Robien - 14.07.23

Alex Deschênes, specjalista teologii ciała św. Jana Pawła II i założyciel Ignis – kanadyjskiej organizacji zajmującej się wspieraniem życia emocjonalnego, podaje siedem punktów, które pozwalają poznać prawdziwą miłość.

Odkrycie teologii ciała zrewolucjonizowało jego życie, gdy miał 20 lat. Alex Deschênes przejął refleksje św. Jana Pawła II i przystępnym językiem dzieli się jego wizją ciała i seksualności. Mówi o czystości, która nie jest sumę zakazów, ale drogę, która, choć jest trudna, prowadzi do radości płynącej z prawdziwej miłości. „Czystość jest cnotą trudną, a jej zdobycie wymaga czasu; musimy czekać na jej owoce i radość kochania, którą przynosi. Ale jest to nieomylna droga do radości” – napisał św. Jan Paweł II. 

Aby rzucić światło na to pojęcie czystości, Alex Deschênes mówi o siedmiu mitach, które krążą wokół niej.

1Mit. Czystość = wstrzemięźliwość

Czystość to coś więcej niż „nieuprawianie seksu”. Czystość oznacza „mówienie prawdy swoim ciałem w każdych okolicznościach”. Jan Paweł II powiedział, że czystość jest „przezroczystością miłości”. To sposób na autentyczną miłość, kontrolę nad swoim ciałem i wolność od pożądań.

2Mit. Czystość to więzy

Czystość nie oznacza „spętania”. Zobowiązuje zaś do nieczynienia z drugiej osoby przedmiotu służącego zaspokajaniu własnych żądz. Jeśli ktoś pragnie być czysty, a druga osoba w relacji nie, ten właśnie ta osoba jest wezwana do kochania drugiego takiego, jakim jest, z jego wiarą, jego wartościami, jego wyborami i poszanowaniem jego drogi. „Dowód miłości, który wydobywa z siebie to, co najpiękniejsze” – mówi Alex Deschêne. „Nie lękajcie się, gdy miłość wymaga poświęceń” – przestrzegał Jan Paweł II.

3Mit – Czystość nie dotyczy już małżonków

Czystość nie ogranicza się do związków przedmałżeńskich. Małżeństwa są także wezwane do życia w czystości w małżeństwie, poprzez oddanie się w swoim ciele w sposób szczery i całkowity.

4Mit – Czystość to brak pragnień

Czystość nie oznacza już braku pragnień. „Ktoś, kto nie ma już żadnych pragnień, nie jest czysty… jest martwy!”. Pragnienie jest darem od Boga. Bóg wkłada pragnienie w nasze serce. Nie chce stłumić naszych pragnień, chce je „rozpalić”, aby były silniejsze, ale i oczyszczone przez ogień.

5Mit – Czystość pozbawia nas czegoś

Czystość nie ma nas czegoś pozbawiać, ale prowadzić do dawania. To normalne w romantycznym związku, że istnieją bardzo silne pragnienia fizycznej intymności. Wybór czekania jest prawdziwym wyzwaniem. Ale jest to także „sposób pielęgnowania skarbu”, który jest tym piękniejszy, im bardziej jest chciany i oczekiwany. Alex Deschêne bierze przykład ze wspinaczki górskiej. Nie cieszysz się widokiem w ten sam sposób, w zależności od tego, czy poszedłeś na górę pieszo, czy wyjechałeś kolejką linową. Bez wysiłku „widzimy widok i schodzimy na dół”, nie będąc tak naprawdę świadomymi daru, który został mi dany.

6Mit – Czystość jest negacją

Czystość nie jest prostym „nie”. Jest to przede wszystkim „tak” (dla godności drugiego), z którego wypływa kilka „nie”. „Ona jest całkowitym wyborem drugiej osoby przy poświęceniu wszystkiego innego”.

7Mit – Czystość to pogarda ciała

Czystość nie jest pogardą dla ciała i seksualności. Polega na „zintegrowaniu swoich pragnień, aby uczynić je siłą miłości: miłości wolnej, bezwarunkowej, owocnej i całkowitej”.

Tags:
ciałoczystośćJan Paweł Iseksseksualność
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail