Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 20/05/2024 |
Aleteia logo
Kultura
separateurCreated with Sketch.

Jak katoliccy misjonarze spopularyzowali biały chleb na całym świecie?

Piekarnia w średniowieczu

Wikimedia Commons | domena publiczna

Ilustracja przedstawiająca średniowieczną piekarnię

Daniel Esparza - 14.07.23

Biały chleb jest jednym z najpopularniejszych rodzajów pieczywa na świecie. Jak to się stało i jaką mają w tym zasługę katoliccy misjonarze ewangelizujący Anglię w VII wieku?

Kto nie zaczyna dnia od kromki białego chleba… Żarty na bok, ale – kto by pomyślał, że białe pieczywo wcale nie było takim oczywistym przysmakiem, a jego powszechne spożycie w Anglii na początku VII wieku jest konsekwencją… chrystianizacji kraju. Krótko mówiąc, wczesnośredniowieczni misjonarze sprawili, że biały chleb stał się najpopularniejszym rodzajem pieczywa na świecie!

Biały chleb

Historyczka Debby Banham, wykładowczyni z Newham College (Cambridge, Wielka Brytania), opublikowała artykuł, w którym wyjaśnia, jaki wpływ na popularyzację białego pieczywa mieli misjonarze. Swój wywód zaczyna od przypomnienia, jak Augustyn z Canterbury, „apostoł Anglików”, nawrócił królów Æthelberht z Kentu, Sæberht z Essex i Rædwald ze Wschodniej Anglii w 604 roku. Otóż on i jego misjonarze przywieźli ze sobą pszenicępotrzebną do zrobienia białego chleba wykorzystywanego do Eucharystii.

Pszenica zniknęła z Anglii wraz z końcem rzymskiej Brytanii. Do czasu przybycia Augustyna chleb był wytwarzany z innych ziaren, więc białego pieczywa nigdzie nie można było znaleźć. Augustyn i misjonarze upewniali się, czy chleb do mszy był wykonany z mąki pszennej. Być może sami wysyłali mąkę albo nawet chleb z Europy kontynentalnej.

Spotkanie św. Augustyna z Canterbury z królem Æthelberhtem z Kentu
Spotkanie św. Augustyna z Canterbury z królem Æthelberhtem z Kentu

Kromeczkę…?

Nowo schrystianizowani królowie Anglii docenili importowany chleb. Smakował im lepiej, niż „zwykły” chleb, przygotowywany głównie z orkiszu. Kroniki Bedy, „Ecclesiastical History of English People”, zawierają fragment, w którym synowie króla Sæberht narzekają, że ich chleb… nie był wystarczająco biały.

Zapotrzebowanie na białe pieczywo wzrosło w południowo-wschodniej Anglii, a ostatecznie wykorzystanie pszenicy i młynów do produkcji białej mąki rozszerzyło się na północ kraju. Stamtąd, wraz z późniejszym rozwojem Imperium Brytyjskiego, biały chleb dotarł do terytoriów zamorskich, stając się wkrótce jednym z najpopularniejszych (jeśli nie najpopularniejszym) rodzajem chleba na świecie.

Tags:
ciekawostkihistoriamisje
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail