Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 26/02/2024 |
Aleteia logo
Duchowość
separateurCreated with Sketch.

Lekarz, surfer i seminarzysta: jeden biblijny werset pomógł Guido Schäfferowi w jego powołaniowej wędrówce

Guido Schäffer

Guido Vidal França Schaffer | Facebook

Ricardo Sanches - 05.07.23

„To mi daje tak ogromną pewność” – stwierdził brazylijski kandydat na ołtarze w odniesieniu do biblijnego wersetu.

Niedawno Watykan uznał heroiczność cnót Brazylijczyka Guido Schäffera – to ważny krok w procesie beatyfikacyjnym.

Guido był lekarzem i surferem. Przez 10 lat swej praktyki lekarskiej wraz z Misjonarkami Miłości poświęcił się pomocy ubogim.

Prowadził także pracę ewangelizacyjną wśród młodzieży i założył grupę modlitewną w parafii w Rio de Janeiro. W tym czasie umawiał się z dziewczynami, surfował i z zamiłowaniem wykonywał swój zawód. Ale coś zaczęło go niepokoić i nie pozwalało mu zasnąć w nocy. „Czytając książkę o życiu św. Franciszka [«Brat z Asyżu»], powiedziałem: «Czego chcesz ode mnie, Panie?»… Poszedłem na modlitwę, aż w pewnym momencie wyraźnie usłyszałem głos Boga mówiący: «Wstań, a będziesz kapłanem dla mojego Kościoła”» – ujawnił ówczesny kleryk Guido Schäffer w rozmowie z Rádio Catedral.

Guido miał wówczas przed sobą obiecującą karierę. Otrzymał już zaproszenia do pracy u renomowanych lekarzy w Brazylii. Jak więc rzucić wszystko i pójść za Bożym wezwaniem? I to on odpowiada, powołując się na Pismo Święte: „Wobec Tego, który powołuje, wszystko wydawało mi się małe. To była siła, która pchnęła mnie, by wyruszyć w drogę”.

Biblia i powołanie

Guido dwukrotnie przygotowywał się do bycia lekarzem, ponieważ kapłan jest także lekarzem… dusz. Można zatem zauważyć, że jego rozeznanie powołaniowe miało za podstawę troskę o drugiego człowieka.

Ale przejście od pracy lekarza (przeplatanej surfowaniem) do seminarium wymagało poważnej zmiany w życiu. I na tej drodze wiara i Pismo Święte odegrały fundamentalną rolę. Dla niego szczególnie jeden werset był przewodnim wątkiem w rozeznaniu powołania: 1 List do Tesaloniczan 5,24. W liście Paweł pisze: „Wierny jest ten, który was wzywa, i On to wypełni”.

„Bóg nie tylko cię powołuje, ale spełni to wezwanie w twoim życiu. To daje mi tak wielkie bezpieczeństwo…”, wyznał młody człowiek osiem lat po otrzymaniu powołania do służby Bogu.

Guido wierzył, że „każde powołanie jest wyjątkowe. To Bóg powołuje nas wszystkich. Ale sposób, w jaki woła, jest wyjątkowy i niepowtarzalny”. Dlatego każdy musi się przygotować i nauczyć się słuchać głosu Boga.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o historii „anioła surfera”, który odszedł do Domu Ojca w wieku 34 lat.

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail