Aleteia logoAleteia logoAleteia
środa 29/05/2024 |
Aleteia logo
Kultura
separateurCreated with Sketch.

Dzieła Blaise’a Pascala w Bibliotece Watykańskiej

Dzieła Blaise’a Pascala zostaną wystawione w Bibliotece Watykańskiej

Ugorenkov Aleksandr | Shutterstock; Clermont Auvergne Métropole, Bibliothèque du patrimoine, GRA 6025 | Wikimedia Commons | CC BY-SA 4.0

Daniel Esparza - 30.06.23

Biblioteka Apostolska w Watykanie wystawi cztery cenne dzieła Blaise’a Pascala. W ten sposób włączy się do obchodów 400. urodzin filozofa.

Jak powiedział kardynał José Tolentino de Mendonça, prefekt Dykasterii ds. Kultury i Edukacji, Blaise Pascal jest jedną z najbardziej cenionych przez papieża Franciszka postaci. Było to przy okazji konferencji prasowej w związku z publikacją listu apostolskiego „Sublimitas et Miseria Hominis”. Tekst papieża Franciszka, poświęcony francuskiemu filozofowi, stał się dla Stolicy Apostolskiej okazją, do złożenia temu wielkiemu filozofowi z okazji 400. rocznicy jego urodzin.

Dzieła Pascala w Bibliotece Watykańskiej

W ramach obchodów 400. rocznicy urodzin Blaise’a Pascala, Biblioteka Apostolska w Watykanie zaprezentuje cztery cenne dzieła francuskiego filozofa.

Będzie to kopia pierwszego wydania „Prowincjałek” (1656-1657), kopia łacińskiego tłumaczenia „Listów” (1658) wykonanego przez teologa Pierre’a Nicole’a, miniaturowy XVII-wieczny portret Pascala oraz pierwsze wydanie słynnych „Myśli” (Pensées, 1670).

Ta edycja „Myśli” została pomyślana jako „książka kieszonkowa”, jak wyjaśnił bibliotekarz Pierre Chambert-Protat, podkreślając jej oryginalność. Mauro Mantovani, prefekt Watykańskiej Biblioteki Apostolskiej, podkreślił znaczenie dzieła Pascala dla świata.

Zaznaczył również to, że myśl Pascala (czy to filozoficzna, matematyczna, czy teologiczna) charakteryzuje się głębią, która nie przeciwstawia „rozumu i serca”, ale czyni je wzajemnie zależnymi. Wszystko to w błyskotliwej, spójnej odpowiedzi na typowy kartezjański dualizm umysł-ciało.

Tags:
filozofianaukapapież Franciszek
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail