Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 30/11/2023 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Po 45 latach Polak poleci w kosmos! Znamy jego nazwisko

Doktor Sławosz Uznański, astronauta ESA

Andrzej Grygiel/East News

Redakcja - 29.06.23

45 lat temu Mirosław Hermaszewski, jako pierwszy Polak poleciał w kosmos. Znamy nazwisko astronauty, który będzie drugim Polakiem w przestrzeni kosmicznej!

Pokonał 22 tys. kandydatów

Sławosz Uznański w trwających ponad półtora roku eliminacjach Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) pokonał ponad 22 tys. innych kandydatów. 

„Kandydaci przechodzili różnorodne testy wiedzy o kosmosie i technologiach kosmicznych, inteligencji i sprawności obliczeniowej, umiejętności rozwiązywania złożonych, nietypowych problemów pod presją czasu, odporności psychicznej i zachowania zimnej krwi w warunkach stresu. Poddani byli szczegółowym badaniom medycznym i przeszli szereg rozmów kwalifikacyjnych” – komentuje Polska Agencja Kosmiczna.

W listopadzie Uznański został astronautą rezerwowym. Dziś wiemy, że poleci w kosmos. Jego bezpośredni trening zacznie się we wrześniu.

Dr Sławosz Uznański

Sławosz Uznański pochodzi z Łodzi. W 2008 r. Ukończył Politechnikę Łódzką i w tym samym roku otrzymał także tytuł mgr inż. na Uniwersytecie Nanstes oraz na Politechnice w Nantes. W 2011 r. obronił doktorat na Uniwersytecie Aix-Marseille.

Pracuje w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN). Skupia się na projektowaniu niezawodnych systemów elektronicznych. Bierze także udział w operowaniu Wielkim Zderzaczem Hadronów.

Po co Polsce astronauta?

Udział w podboju i badaniu kosmosu to nie tylko prestiż, ale także szansa na rozwój technologiczny. Dzięki inwestowaniu Polski w działalność ESA jest możliwy nie tylko lot naszego rodaka w kosmos, ale zaangażowanie polskim firm w przemysł kosmiczny. 

Lot w kosmos wiąże się z rozwiązywaniem problemów, których nie jesteśmy świadomi tu, na Ziemi. Materiały i technologie opracowane dla astronautów mają potem wykorzystanie także w codzienności. Przykładem jest teflon. Najpierw używany na promach kosmicznych, dziś jako powłoka w patelniach. 

Wybór dr. Sławosza Uznańskiego to niewątpliwy sukces, prestiż i szansa.

Źródło: polsa.gov.pl, wydarzenia.interia.pl

Tags:
kosmosnaukaPolska
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail