Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 20/05/2024 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Brazylijski badacz odtworzył twarze św. Franciszka i św. Klary [zdjęcia]

Św. Klara i Św. Franciszek

Átila Soares

Redakcja - 21.06.23

Jak wyglądali za młodu św. Franciszek i św. Klara? Brazylijski badacz postanowił odtworzyć ich wizerunki.

Św. Franciszek i św. Klara odkryci na nowo

Átila Soares – brazylijski projektant oraz naukowiec ma na swoim koncie rekonstrukcje wyglądu wielu znanych osobistości i świętych, takich jak: Maryja, Mona Lisa czy Pocahontas. Tym razem odtworzyła młodzieńcze twarze św. Franciszka i św. Klary.

Aby stworzyć wizerunek założyciela Braci Mniejszych, badacz oparł się na anonimowym obrazie z Subiaco oraz o biografię napisaną przez Tomasza z Celano. Obraz powstał najprawdopodobniej w 1224 r., zaś tekst – w 1228 r.

W tworzeniu wizerunku św. Klary Átila Soares oparł się na rekonstrukcji jej twarzy przeprowadzonej przez ks. Gianfranco Nolli w latach 1986-1987 oraz na anonimowym obrazie świętej z 1283 r. 

Ręką w rękę z techniką

Aby wykonać obrazy św. Franciszka i św. Klary Soares wykorzystałasztuczną inteligencję i programy do edycji grafik. Odrzucił bizantyjską stylistykę obrazów średniowiecznych obrazów, na których się opierała, a następnie starał się wykorzystać opisy tych świętych, godząc sprzeczności, które się w nich pojawiały. Np. niektóre notatki biografa św. Franciszka nie są ze sobą spójne. Natomiast rekonstrukcja twarzy św. Klary z lat 80. ukazywał ją jako starą i zmęczoną życiem i cierpieniami osobę. Átila chciała natomiast pokazać młodą Klarę.

Tak o tych świętych wypowiada się sama autor pracy: „Franciszek, człowiek, który najbardziej upodobnił się do Chrystusa. Pierwszy ekolog w historii. I Klara, odważna, zdecydowana i słodka. Dwóch świętych, którzy dotarli jako ostatni z ostatnich na wyżyny największej chwały. Przywrócenie ich do życia jest dla nas wszystkich inspiracją, by dostrzegać piękno w stworzeniu”.

Zobaczcie zdjęcia Franciszka i Klary:

O autorze

Átila Soares da Costa Filho ukończył wzornictwo przemysłowe na Papieskim Uniwersytecie Katolickim w Rio de Janeiro (Brazylia) oraz studia podyplomowe z historii, historii sztuki, filozofii, antropologii, socjologii, archeologii i dziedzictwa kulturowego. Jest autorem 5 książek i licznych artykułów publikowanych w ponad 100 krajach, jest członkiem komitetu naukowego Fundacji Mona Lisa (Zurych), Fundacji Leonardo da Vinci (Mediolan) oraz Narodowego Komitetu na Rzecz Ulepszenia Zabytków, Dziedzictwa Kulturowego i Środowiskowego (Rzym).

Źródło: „Ukryta twarz «Siostry Księżyc»”, Átila Soares da Costa Filho

Tags:
św. Franciszek z Asyżusztuczna inteligencjasztuka sakralna
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail