Aleteia logoAleteia logoAleteia
sobota 18/05/2024 |
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

Papież apeluje o budowanie kultury pokoju. Światowe Spotkanie nt. Ludzkiego Braterstwa 

Pope Francis during his weekly general audience June 07 2023

Antoine Mekary | ALETEIA

#image_title

Katolicka Agencja Informacyjna - 11.06.23

Na placu św. Piotra spotykali się młodzi, dorośli, działacze stowarzyszeń, a także ubodzy, migranci i bezdomni, z każdego zakątka świata. Wszyscy razem, trzymając się za ręce, dali znak braterstwa.

W przesłaniu Franciszek zachęcił do postrzegania siebie jako braci i uwierzenia w braterstwo jako podstawową dynamikę naszego pielgrzymowania. Wskazał, że we współczesnym świecie „tylko wielkie przymierze duchowe i społeczne, które rodziłoby się z serc i obracało wokół braterstwa może wnieść na nowo do centrum relacji świętość i nienaruszalność ludzkiej godności”. Dodał, że „braterstwo nie potrzebuje teorii, lecz konkretnych gestów i wspólnych wyborów, które czynią je kulturą pokoju”. Podkreślił znaczenie pojednania w rodzinie, z przyjaciółmi lub sąsiadami, modlitwy za tych, którzy wyrządzili nam krzywdę, pomocy potrzebującym, wnoszenia pokoju w nasze środowiska pracy i nauki.

Nie jesteśmy w świecie jedynakami

Ojciec Święty wezwał też do stanowczego przeciwstawiania się wojnie. „Łączące nas poczucie braterstwa jest silniejsze niż nienawiść i przemoc, co więcej, łączy nas wszystkich w tym samym cierpieniu” – stwierdził papież.

Franciszek przypomniał, że nie jesteśmy w świecie jedynakami i wezwał do przezwyciężenia logiki wspólników, którzy są razem tylko ze względu na interesy i do umiejętności wychodzenia poza ograniczenia więzów krwi lub więzów etnicznych.

„Kiedy ludzie i społeczeństwa wybierają braterstwo, zmienia się także polityka: osoba ponownie zwycięża nad zyskiem, dom, który wszyscy zamieszkujemy, nad środowiskiem, które ma być wykorzystywane dla własnych interesów, praca jest godziwie wynagradzana, gościnność staje się bogactwem, życie staje się nadzieją, sprawiedliwość otwiera na zadośćuczynienie, a pamięć o wyrządzonym złu zostaje uleczona w spotkaniu między ofiarami a sprawcami” – wskazał Ojciec Święty.

Język braterstwa

Mówiąc o przygotowanej przez laureatów Pokojowej Nagrody Nobla „Deklaracji o ludzkim braterstwie” papież wyraził przekonanie, że oferuje ona „język braterstwa” i jest skutecznym przewodnikiem, aby nim żyć i konkretnie o nim świadczyć każdego dnia. „Sprawmy, aby to, czego dziś doświadczyliśmy było pierwszym krokiem na drodze i mogło zapoczątkować proces braterstwa: połączone place różnych miast na całym świecie, które pozdrawiam z wdzięcznością i miłością, świadczą zarówno o bogactwie różnorodności, jak i o możliwości bycia braćmi, nawet jeśli nie jesteśmy blisko siebie, jak to się mnie przydarzyło. Idźcie naprzód!” – wezwał Franciszek.

Na zakończenie Ojciec Święty zaapelował o budowanie kultury pokoju. „Pokój bowiem potrzebuje braterstwa, a braterstwo potrzebuje spotkania. Niech ten dzisiejszy uścisk, jakim obdarzyliście i jaki otrzymaliście symbolizowany przez plac, na którym się spotykacie stanie się zaangażowaniem życia. I proroctwem nadziei” – napisał papież, zapewniając zgromadzonych o swej z nimi łączności.

Pierwotnie w spotkaniu miał uczestniczyć sam papież. Zastąpili go kardynałowie: Pietro Parolin i Mauro Gambetti. Wizytę w Watykanie odwołał Lech Wałęsa, który miał dołączyć do grona noblistów. Poza placem św. Piotra uczestnicy spotkania zgromadzili się także na innych placach w ośmiu krajach: we Włoszech, Kongu, Republice Środkowoafrykańskiej, Etiopii, Argentynie, Izraelu, Japonii i Peru.

Łańcuch złączonych rąk

Głównym punktem spotkania była prezentacja dokumentu wypracowanego przez noblistów i ekspertów z dziedziny prawa, relacji międzynarodowych, a także ludzi kultury. Jest on apelem, aby na poważnie podejść do tematu braterstwa. Dokument ze strony watykańskiej podpisał sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Parolin.

Na Placu św. Piotra wystąpili artyści, m.in. Andrea Bocelli, Al Bano, dziecięcy chór Piccolo Coro dell’Antoniano i chorwacki wiolonczelista Stjepan Hauser, a także delegacja młodych ludzi z całego świata, którzy na zakończenie wydarzenia utworzyli łańcuch złączonych rąk wzdłuż kolumnady okalającej Plac św. Piotra.

Organizatorem watykańskiego wydarzenia była Fundacja Fratelli Tutti we współpracy z Dykasterią ds. Promocji Integralnego Rozwoju Ludzkiego i Dykasterią ds. Komunikacji.

Fundacja „Fratelli Tutti” powstała decyzją papieża Franciszka w 2021 roku, by – zainspirowana jego encykliką pod tym właśnie tytułem z 2020 roku – wspierać rozwój młodych ludzi poprzez tworzenie sieci projektów z pogranicza duchowości, kultury, ochrony środowiska, polityki i gospodarki, jak również promować dialog z innymi kulturami i religiami.

Tags:
papież FranciszekpokójWatykan
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail