Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 23/06/2024 |
Aleteia logo
Kultura
separateurCreated with Sketch.

Na podstawie historii jego życia powstali „Nietykalni”. Filmowcy żegnają Philippe Pozzo di Borgo

Philippe Pozzo di Borgo

BRITTA PEDERSEN / DPA / AFP

Redakcja - 07.06.23

Film „Nietykalni” zachwycił widzów na całym świecie. Inspiracją dla niego była historia Philippe Pozzo di Borgo. Mężczyzna zmarł w wieku 72 lat. Pożegnali go twórcy filmu, a także aktor Omar Sy.

Film „Nietykalni” opowiadał o przyjaźni sparaliżowanego mężczyzny i jego opiekuna. Główne role zagrali w nim Omar Sy i Francois Cluzet. Inspiracją dla twórców filmu była historia Philippe Pozzo di Borgo. Arystokrata i biznesmen po wypadku na paralotni (w 1993 roku) żył z porażeniem czterokończynowym. Kilka lat później, po śmierci żony, zatrudnił asystenta osobistego, Abdela Yasmina Sellou. Zrodziła się między nimi przyjaźń, o czym opowiedział w książce „Le Second Souffle”.

Philippe Pozzo di Borgo i Abdel Sellou
Philippe Pozzo di Borgo i Abdel Sellou

Historia z filmu „Nietykalni”

Philippe Pozzo di Borgo zmarł w czwartek 1 czerwca w Marrakeszu. Miał 72 lata. Twórcy filmu „Nietykalni” pożegnali zmarłego słowami:

Zgadzając się na adaptację jego historii w „Nietykalnych”, zmienił nasze życie i życie wielu bezbronnych i kruchych ludzi. Zapamiętamy go jako człowieka odważnego, dostojnego, pokornego i walecznego. Będzie brakować jego humoru i inteligencji. Znać go przez te wszystkie lata było ogromnym przywilejem.

Także aktor Omar Sy, który w filmie grał rolę opiekuna Philippe złożył hołd zmarłemu. Na Instagramie napisał: „Na zawsze w naszych sercach…”.

View this post on Instagram

A post shared by Omar Sy (@omarsyofficial)

Źródło: Kultura.gazeta.pl

Tags:
filmniepełnosprawność
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail