Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 23/06/2024 |
Aleteia logo
Kultura
separateurCreated with Sketch.

Martin Scorsese zapowiada swój film o Jezusie!

Martin Scorsese

PATRICIA DE MELO MOREIRA/AFP/East News

Katolicka Agencja Informacyjna - 31.05.23

Słynny amerykański reżyser Martin Scorsese zapowiedział, że kręci nowy film, którego bohaterem będzie… Jezus! „Odpowiedziałem na apel papieża Franciszka” – przyznaje.

W minioną sobotę 27 maja 80-letni Martin Scorsese wziął udział w papieskiej audiencji dla uczestników kongresu o katolickiej inspiracji w kulturze. Została ona zorganizowana przez Georgetown University w Washingtonie i „La Civiltà Cattolica”.

Martin Scorsese kręci film o Jezusie

W ostatnim dniu kongresu reżyser odpowiadał na pytania dyrektora tego włoskiego czasopisma jezuitów, o. Antonia Spadaro. Mówił m.in. o swym „podziwie dla bezpośredniości Jezusa” w „Ewangelii według św. Mateusza” Piera Paola Pasoliniego, o znaczeniu swojego filmu „Ostatnie kuszenie Chrystusa” i o kolejnym kroku w poszukiwaniu osoby Jezusa, jakim był film „Milczenie”.

Zwracając się do poetów, pisarzy, scenarzystów i reżyserów, Franciszek wskazał, że ich dzieła „pomagają nam zobaczyć Jezusa, uleczyć naszą wyobraźnię ze wszystkiego, co nam przesłania Jego oblicze lub, co gorsza, wszystkiego, co je chce oswoić. Oswajanie oblicza Chrystusa, jakby próbując je określić i zamknąć w naszych schematach, oznacza zniszczenie Jego obrazu. Pan zawsze nas zaskakuje, Chrystus jest zawsze większy, zawsze jest tajemnicą, która w jakiś sposób nam umyka” – wskazał papież.

„Odpowiedziałem na apel, który papież skierował do artystów [aby pokazywali Jezusa] w jedyny sposób, w jaki potrafię: wymyślając i pisząc scenariusz filmu o Jezusie. I zacząłem już go realizować” – ujawnił Scorsese.

Tags:
film
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail