Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 20/05/2024 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Wyjątkowy pokaz świetlny na katedrze w Orleanie z okazji święta Joanny d’Arc. Wow!

Rozświetlona Katedra Świętego Krzyża w Orleanie

Marie Guibal (@guibeline) | Twitter

Mathilde de Robien - 28.05.23

Z okazji wspomnienia św. Joanny d’Arc w Orleanie odbył się wyjątkowy pokaz. Katedra Świętego Krzyża rozbłysła blaskiem świateł. Zobacz to nagranie!

Z okazji 594. obchodów święta Joanny d’Arc w Orleanie we Francji zorganizowano wyjątkowy pokaz. W niedzielę 7 maja 2023 roku światła rozświetliły katedrę Świętego Krzyża. Wprawdzie liturgiczne wspomnienie św. Joanny d’Arc przypada 30 maja, ale 8 maja to rocznica wyzwolenia Orleanu spod angielskiego oblężenia podczas wojny stuletniej, któremu przewodziła.

Pokaz ku czci Joanny d’Arc

Pokaz był jedynie częścią obchodów. Podczas uroczystości odbyła się także procesja ulicami Orleanu i parada wojskowa. Według szacunków policji, prawie 10 000 osób zebrało się na ulicy Joanny d’Arc, by obejrzeć ceremonię prowadzoną przez burmistrza Orleanu, Serge’a Grouarda i biskupa Orleanu Jacques’a Blaquarta. Zarówno dostojnicy cywilni, jak i religijni podkreślali, że obchody te są głęboko zakorzenione w historii i tożsamości miasta Orlean.

Widzowie podziwiali pokaz dźwięku i światła Tribute to the Feast of Joan of Arc wyświetlany na katedrze. Był to olśniewający pokaz kolorów, twarzy, kształtów i muzyki.  Oryginalna produkcja została stworzona przez Artslide pod kierownictwem Laurenta Langlois, celebrowała zarówno święta Joanny d’Arc, jak i miasta Orlean. Był to tętniący życiem hołd dla kobiety, która 8 maja 1429 roku odbiła Orlean z rąk Anglików.

Rozświetlona Katedra Świętego Krzyża w Orleanie

Tags:
architekturaFrancjaświęci
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail