Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 20/05/2024 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Przechodził przez nią Abraham? O co chodzi z tą bramą

Brama Abrahama

tokar | Shutterstock

Daniel Esparza - 26.05.23

Nazwa bramy pochodzi od imienia Abrahama, biblijnego patriarchy, który podobno przechodził przez miasto podczas swoich podróży. Czy tak było naprawdę?

Brama Abrahama to historyczny punkt orientacyjny znajdujący się w mieście Lod w Izraelu. W tym samym, w którym ponoć znajduje się grób św. Jerzego i zaginiona chrześcijańska relikwia – obraz Matki Bożej z Lod. Według bliskowschodnich tradycji chrześcijańskich obraz powstał, gdy Maryja Dziewica odwiedziła miasto i pozostawiła odcisk swojego wizerunku na kamieniu (podobnie jak Obraz z Edessy lub Chusta Weroniki w przypadku Jezusa).

Brama Abrahama

Z bramą pochodzącą z epoki brązu wiąże się biblijna narracja o Abrahamie podróżującym do Dan ze swoim bratankiem Lotem. Być może było to główne wejście do miasta? Jest wykonane z cegieł, opiera się na bazaltowych kamieniach. Według szacunków brama mogła zostać zbudowana około 1750 roku p.n.e.

Uważa się, że brama była kiedyś wejściem do starożytnego miasta Lydda, które później stało się Lod. Nazwa bramy pochodzi od imienia Abrahama, biblijnego patriarchy, który podobno przechodził przez miasto podczas swoich podróży. Jednak bardziej prawdopodobne jest, że brama otrzymała nazwę tylko dlatego, że pochodzi z okresu kananejskiego epoki brązu, czyli okresu Abrahama.

Cenny symbol

Brama została ponownie odkryta w 1871 roku przez brytyjskiego archeologa Charlesa Warrena. Prowadził wykopaliska na tym obszarze z ramienia Palestine Exploration Fund. Ta najstarsza organizacja tego typu na świecie (1865 r.) powstała specjalnie w celu badania tego regionu. Zasypany warstwami gruzu i ziemi łuk został częściowo zrekonstruowany na początku XX wieku. Obecnie stanowi symbol długiej, bogatej historii miasta i tysiącletniego dziedzictwa jako ważnego skrzyżowania dróg między Europą, Azją i Afryką.

Bramę wykonano z kamienia. Wysoka na około siedem metrów konstrukcja składa się z trzech łuków wykonanych z suszonych na słońcu cegieł. Opiera się na fundamencie z dużych kamieni bazaltowych. Posiada dwie wieże połączone poziomą strukturą. Łuki te są najstarszymi, jakie kiedykolwiek znaleziono w Izraelu.

Punkt orientacyjny

Na przestrzeni wieków brama była wykorzystywana do różnych celów. Na przykład w okresie bizantyjskim wykorzystywano ją do obrony miasta, a w okresie krzyżowców służyła jako brama do pobliskiej fortecy.

Dziś Brama Abrahama jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych i celów pielgrzymek w Lod. Odwiedzający przechodzą przez łuki, jakby podążali śladami samego Abrahama. W ostatnich latach podjęto wysiłki w celu zachowania i odrestaurowania bramy. W 2016 roku rząd Izraela ogłosił plan inwestycyjny i rozwojowy mający na celu poprawę infrastruktury w okolicy bramy, w tym budowę nowego centrum dla zwiedzających. Te wysiłki mają zapewnić, że Brama Abrahama pozostanie ukochanym punktem orientacyjnym dla przyszłych pokoleń.

Tags:
archeologiabibliaizraelpodróżZiemia Święta
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail