Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 20/05/2024 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Najpiękniejsza katedra świata nie jest kościołem! [zdjęcia]

lake Powell in USA

Galyna Andrushko | Shutterstock

Daniel Esparza - 25.05.23

„Pustynna katedra” stała niegdyś pod wodą. Gdy tafla jeziora opadła, kanion przypominający kościół ponownie ujrzał światło słońca.

Chrześcijańskie życie pustelnicze i monastyczne narodziło się na pustyni egipskiej około 270 roku. Podczas gdy Paweł z Teb był pierwszym, który wyruszył na pustynię, to św. Antoni Wielki przekształcił ją w ruch, w który zaangażowało się wielu ludzi. Ci, którzy poszli za nim, wkrótce utworzyli coś w rodzaju alternatywnego społeczeństwa chrześcijańskiego – słynnych Ojców Pustyni. To jeden z tych ojców, św. Pachomiusz, zorganizował pierwsze chrześcijańskie wspólnoty monastyczne pod zwierzchnictwem postaci znanej jako „opat” – słowo to pochodzi od aramejskiego „abba”, ojciec. Niektórzy z tych wczesnych mnichów mieszkali w jaskiniach. Niektórzy z nich wykopali jaskinie w klifach i wykorzystali je jako kościoły – tak jak robi się to do dziś na niektórych obszarach Etiopii. To, o czym żaden z nich nawet nie śnił, to odprawianie mszy św. w naturalnej „katedrze” pośrodku pustyni.

Rzeka Kolorado jest jedną z głównych rzek południowo-zachodniego i północnego Meksyku. Przecina Kolorado, Utah, Arizonę, Nevadę i Kalifornię w USA oraz Baja California i Sonora w Meksyku, aż dotrze do Zatoki. Tama Glem Canyon Dam została zbudowana w 1956 roku, tworząc Lake Powell – jeden z największych sztucznych zbiorników wodnych w Ameryce Północnej.

Projekt wzbudził duże kontrowersje. Z jednej strony tama była potrzebna, aby zapewnić rosnącej populacji pustynnej wystarczającą ilość wody i energii elektrycznej. Z drugiej strony, powstanie tego zbiornika odbywało się kosztem zatopienia ważnych stanowisk archeologicznych, siedlisk roślin i zwierząt oraz unikalnych formacji geologicznych. Jednym z nich jest „Pustynna katedra”.

„Pustynna katedra” przez większość XX wieku znajdowała się pod wodą. Ten naturalny kanion nazywany jest „katedrą”, ponieważ „podobny jest do kościoła w swoim wydłużonym, smukłym kształcie ze strzelistymi ścianami, które odsłaniają tylko skrawek nieba”. Jak czytamy w artykule opublikowanym przez Atlas Obscura, miejsce to wynurzyło się ponownie, gdy wody jeziora opadły: „to odrodzony cud sił natury, najpierw wyrwany, a następnie ponownie wprowadzony dla odwiedzających pragnących zobaczyć to geologiczne sanktuarium”.

View this post on Instagram

A post shared by Ashley Ⅰ︎ Hiking Adventures (@ashley.goes.hiking)

„Katedra” była atrakcją turystyczną już w 1954 roku, zaledwie kilka lat przed rozpoczęciem budowy tamy. Ostatecznie została zatopiona w 1963 roku, by ponownie na krótko wynurzyć się w 2005 roku, kiedy wody jeziora opadły o 50 metrów. Gdy poziom jeziora ponownie spadł w 2019 roku, Katedra ponownie się wynurzyła. Można ją zwiedzać łodzią lub kajakiem.

Tags:
kościółnatura
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail