Aleteia logoAleteia logoAleteia
sobota 18/05/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

80-letni ksiądz pobity na ulicy

Starszy ksiądz przy ołtarzu

P Deliss | Godong

Zdjęcie ilustracyjne

Katolicka Agencja Informacyjna - 07.05.23

W Pionkach koło Radomia został pobity 80-letni ks. Leon Czerwiński, były proboszcz miejscowej parafii NMP Królowej Polski, a obecnie jej rezydent – poinformowało Radio Plus Radom.

Do tego smutnego zdarzenia doszło w piątek (5.05) po południu. O sprawie poinformował następnego dnia ks. Mariusz Wincewicz, obecny proboszcz parafii.

Ksiądz pobity na ulicy

Do pobicia kapłana doszło na wysokości boiska Zespołu Szkół Średnich w Pionkach, od strony Alei Królewskiej. Ks. Leon Czerwiński wracał z pierwszopiątkowej posługi u chorych. Został wówczas zaatakowany, przewrócony i pobity przez nieznanego mężczyznę.

„Ksiądz ubrany w strój duchowny, komżę z bursą z olejem chorych, wracał na plebanię po odwiedzeniu chorych, do których szedł z Najświętszym Sakramentem.Dla sprawcy ten fakt ani to, że atakuje starszą, 80-letnią osobę, nie miały znaczenia. Być może zrobił to tylko dlatego, że był to ksiądz, osoba duchowna” – napisał w rozesłanym oświadczeniu ks. Mariusz Wincewicz.

Policja prosi świadków o kontakt

Całe wydarzenie rozegrało się tuż po godz. 13.00. Po badaniu w szpitalu i zgłoszeniu sprawy na policję ks. Leon wraca do sił, choć z widocznymi zewnętrznymi obrażeniami, w domu. Obecnie sprawą zajmuje się miejscowa policja, która prosi ewentualnych świadków pobicia o kontakt.

„Solidaryzując się z ks. Leonem, prosimy Boga o zdrowie dla Kapłana oraz nawrócenie i opamiętanie dla sprawcy” – apeluje ks. Mariusz Wincewicz.

Ks. kan. Leon Czerwiński był pierwszym proboszczem parafii NMP Królowej Polski w Pionkach i jej budowniczym. Po przejściu na emeryturę w 2018 r. pozostał w tej parafii jako rezydent.

rm / Pionki (KAI); mz

Tags:
ksiądzparafiaprześladowania
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail