Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 12/04/2024 |
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

Historyczne wydarzenie w Watykanie. Papież z Egiptu u boku papieża Franciszka

Papież Franciszek i Tawadros II

AFP PHOTO / POOL / ANDREAS SOLARO / AFP

Tawadros II obok papieża Franciszka podczas prywatnej audiencji w Watykanie (10 maja 2013)

Katolicka Agencja Informacyjna - 20.04.23

Historyczny charakter będzie miała koptyjska liturgia sprawowana przez Tawadrosa II w bazylice św. Jana na Lateranie. Nigdy bowiem wcześniej nie zdarzyło się, by niekatolik odprawiał swą liturgię w katedrze biskupów Rzymu.

Papież koptyjski Tawadros II zabierze głos na środowej audiencji ogólnej Franciszka i odprawi koptyjską liturgię w bazylice św. Jana na Lateranie – katedrze biskupów Rzymu. Dojdzie do tego po raz pierwszy w historii – informuje agencja I.Media.

Franciszek i Tawadros II

Papież Aleksandrii i patriarcha Stolicy św. Marka Tawadros II złoży wizytę w Rzymie w dniach 9-14 maja, 10 lat po swym pierwszym spotkaniu z Franciszkiem i 50 lat po pierwszym spotkaniu papieża (Pawła VI) i patriarchy koptyjskiego (Szenudy III).

Będzie on obecny 10 maja na środowej audiencji ogólnej Franciszka na placu św. Piotra i zabierze na niej głos. Z kolei w niedzielę 14 maja będzie sprawował dla koptów liturgię w bazylice św. Jana na Lateranie.

O. Hyacinthe Destivelle OP z Dykasterii ds. Popierania Jedności Chrześcijan: „po raz pierwszy niekatolik będzie odprawiał w katedrze papieża”.

Rzym i Aleksandria: rozłam i pojednanie

Francuski dominikanin przypomniał, że po 15 wiekach rozłamu, do którego doszło na Soborze Chalcedońskim, relacje między Rzymem i Aleksandrią ociepliły się na Soborze Watykańskim II, na którym byli obecni koptyjscy obserwatorzy.

W 1968 r. patriarcha Cyryl VI zaprosił Pawła VI do Kairu na poświęcenie nowej katedry. Papież nie mógł tam wówczas pojechać, ale zwrócił Koptom relikwie św. Marka, zabrane im w IX wieku przez kupców weneckich. Gest ten zapoczątkował nowe relacje między obu Kościołami.

W 1973 r., na zaproszenie Pawła VI, nowy patriarcha Szenuda III przyjechał do Rzymu na obchody 1600. rocznicy śmierci św. Atanazego. Podpisano wówczas porozumienie chrystologiczne, które kładło kres teologicznej kontrowersji z Soboru Chalcedońskiego, wyrażając wspólną wiarę w Jezusa Chrystusa jako prawdziwego Boga i prawdziwego człowieka. Porozumienie to stało się wzorem porozumień z innymi Kościołami wschodnimi: syryjskim, ormiańskim, syromalankarskim itd.

Historyczna wizyta

Podczas wizyty nowego patriarchy Tawadrosa II u nowego papieża Franciszka w 40. rocznicę wspominanego porozumienia ustanowiono 10 maja Dniem Przyjaźni Koptyjsko-Katolickiej. Obchodzony jest on co roku wymianą przesłań obu zwierzchników kościelnych. W 2017 roku, podczas wizyty Franciszka w Kairze, podpisano z kolei dokument o charakterze duszpasterskim, dotyczącym m.in. unikania powtarzania chrztu w przypadku zawierania małżeństw mieszanych.

Pytany o czynny udział Tawadrosa II w środowej audiencji ogólnej Franciszka, o. Destivelle przypomniał, że w 2012 roku u boku Benedykta XVI był już obecny na takiej audiencji patriarcha-katolikos ormiański Karekin II, jednak nie przemawiał obok papieża.

Liturgia koptyjska w bazylie św. Jana na Lateranie

Historyczny charakter będzie miała koptyjska liturgia sprawowana przez Tawadrosa II w bazylie św. Jana na Lateranie. Nigdy bowiem wcześniej nie zdarzyło się, by niekatolik odprawiał swą liturgię w katedrze biskupów Rzymu. W Rzymie i we Włoszech mieszka diaspora koptyjska, licząca około 100 tys. osób, można się więc spodziewać, że świątynia będzie wypełniona.

Według o. Destivelle’a Tawadros II wiele zrobił dla relacji ekumenicznych w Egipcie. Jego Kościół liczy około 10 mln wiernych i jest największą wspólnotą chrześcijańską w Egipcie, stanowiąc około 10 proc. społeczeństwa, i na całym Bliskim Wschodzie.

Patriarcha ustanowił ekumeniczną radę Kościołów, z rotacyjnym przewodnictwem. Był też obecny na intronizacji katolickiego patriarchy koptyjskiego Ibrahima Sidraka w 2013 r., co nigdy wcześniej w historii się nie zdarzyło.

pb (KAI/I.Media) / ks

Tags:
ekumenizmKoptowiepapież Franciszek
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail