Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 20/05/2024 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Niedziele z nową edycją serii „Oczom wierzę” – życie i twórczość Caravaggia

o. Piotr Oleś OP i seria Oczom Wierzę

dominikanie.pl

Redakcja - 19.04.23

Piotr Oleś OP na kanale dominikanie.pl kontynuuje uznaną i lubianą serię „Oczom wierzę”. Tym razem przybliża widzom życie i twórczość Michelangelo Merisi da Caravaggio. Twórczość, w której przeplatają się: światło i cień, dobro i zło, dynamika i subtelność. Jednym słowem – kontrast.

Blaski i cienie twórczości Caravaggia

Życie Caravaggia rozpoczęło się w mroku, wyłoniło się jak światłość z ciemności i w mroku też znikło. Tak jak jego twórczość jest ciągłą walką światłości i cienia, tak jego życie było ciągłą walką dobra ze złem. Zło, jak i dobro są bowiem głęboko wpisane w nasze serce.

W kolejnych odcinkach serii Piotr Oleś OP* będzie wprowadzał widzów w tajniki następujących dzieł Caravaggio: Narcyz, Powołanie świętego Mateusza, Dawid z głową Goliata, Wieczerza w Emaus, Niewierny Tomasz, Madonna pielgrzymów. Będzie się wnikliwie przyglądał temu, w jaki sposób stały się one odzwierciedleniem wspaniałości, ale jednocześnie mroczności jego życia. Jak wyglądało to życie? Jaki wpływ miało na jego twórczość? Który rok był dla niego przełomowy? Jak wyglądał próg rozkwitu twórczości Caravaggio? Gdzie wówczas żył i co tworzył? Kto interesował się jego twórczością? Co artysta myślał o sobie w głębi duszy?

Odpowiedzi m.in. na te i wiele innych pytań poznamy dzięki serii „Oczom wierzę – Caravaggio”, publikowanej w najbliższe niedziele na kanale dominikanie.pl.

Spotkanie z wielką sztuką i jeszcze większym Bogiem

– Ufamy, że dzięki tej serii nasi widzowie będą mieli szansę spotkać się z wielką sztuką, ale także odkryć prawdę o sobie samym. Bóg objawia się bowiem człowiekowi nieustannie, często tam, gdzie najmniej się tego spodziewamy – powiedział Radosław Więcławek OP – dominikanin, redaktor naczelny dominikanie.pl.

I dodał: „Być może dzięki wspólnej podróży po historii życia i twórczości Caravaggio, w której przewodnikiem jest mój współbrat Piotr Oleś OP, spojrzymy z większą uważnością na nasze życie. Dostrzeżemy słowa, gesty i wydarzenia jako wyraźne znaki Boga działającego w naszym świecie. Tego właśnie Państwu i sobie życzę, a Piotrowi dziękuję, że zechciał podzielić się swoją bogatą wiedzą i doświadczeniem”.

Dominikanie.pl zapraszają serdecznie do zagłębiania się w twórczości wielkiego Mistrza!

* Piotr Oleś OP – dominikanin, absolwent historii sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego i Kolegium Filozoficzno-Teologicznego Polskiej Prowincji Dominikanów. Obecnie w trakcie pisania doktoratu z historii architektury na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. Pasjonuje się chrześcijańską architekturą sakralną, ikonografią oraz ochroną zabytków, teologicznie interesuje go alegoria w pismach Ojców Kościoła.

domikanie.pl / Wydawnictwo „W Drodze”.

Śródtytuły pochodzą od redakcji Aleteia Polska.

Tags:
Caravaggiomalarstwosztuka
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail