Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 16/06/2024 |
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

Tu klerycy codziennie przechodzą przez cmentarz zamordowanych kapłanów

mexico violencia

Pedro PARDO / AFP

La sombra de un hombre se proyecta en el suelo junto a la tumba de Joaquín Mora -uno de los dos sacerdotes jesuitas asesinados el pasado 20 de junio-

Katolicka Agencja Informacyjna - 14.04.23

Codziennie 18 kleryków gromadzi się na porannej mszy św. w kaplicy seminaryjnej. Aby tam dotrzeć, muszą przejść przez cmentarz zamordowanych księży, aby uzmysłowić sobie, na jakie ryzyko się narażają w tym kraju, gdy wybierają drogę kapłaństwa.

Meksyk: zginęło ponad 50 księży

Od 2006 z rąk różnych karteli narkotykowych – za ich krytykowanie bądź z powodu znalezienia się na linii walk między nimi – zginęło w Meksyku ponad 50 księży. Oznacza to, iż „wybór drogi powołania kapłańskiego staje się tam najbardziej ryzykowną decyzją”. Taki pogląd wyraził Will Grant – korespondent brytyjskiej agencji BBC News w tym kraju w artykule nt. zabójstw miejscowych duchownych opublikowanym 8 kwietnia.

Rozmawiał on z 28-letnim ks. Miguelem Pantaleonem po jego prymicyjnej mszy świętej w szczelnie wypełnionym wiernymi kościele w mieście Rincón del Carmen w zachodnim Meksyku.

To właśnie tu, na terenie tzw. Tierra Caliente (Gorącej Ziemi) ginie najwięcej kapłanów.

Bycie tu księdzem oznacza miłość

Jest to miejsce nieustannych walk o kontrolowanie tego obszaru przez dwa kartele: Jalisco New Generation i Familia Michoacana. Miejscowa policja prawie w ogóle nie reaguje na te zbrodnie, zajmując się tylko tymi najbardziej spektakularnymi.

„Dla mnie bycie księdzem tu, w Tierra Caliente, oznacza miłość. Żyjący tu ludzie są bardzo zranieni, cierpią i jeśli odpowiadamy na powołanie Boże, stajemy się dla nich znakami Bożej miłości. Wiem, że któregoś dnia przyjdzie mi się spotkać twarzą w twarz z tymi przestępcami.

Ale ważniejsze niż ostra konfrontacja jest chyba okazanie «oblicza miłosierdzia Bożego», ponieważ Bóg jest także dla nich” – wyznał neoprezbiter.

Cmentarz zamordowanych kapłanów

Opowiedział następnie o życiu w seminarium duchownym na przedmieściach Ciudad Altamirano. Codziennie 18 kleryków gromadzi się na porannej mszy św. w kaplicy seminaryjnej. Aby dotrzeć tam, muszą przejść przez cmentarz zamordowanych kapłanów, aby także uzmysłowić sobie, na jakie ryzyko się narażają.

Na jednych z epitafiów widnieje nazwisko ks. Habacuca Hernandeza Beniteza, urodzonego 16 stycznia 1970, zamordowanego 13 czerwca 2009 r. Tamtejsi ludzie uważają go za męczennika. W roku, w którym zginął, wybuchła trwająca do dziś wojna na niespotykaną przedtem skalę. Do tego czasu kartele działały bardziej dyskretnie i można było na nie nieco wpływać.

39-letni ksiądz Hernández jechał samochodem na zjazd młodzieżowy w towarzystwie dwóch kleryków. W pewnej chwili jego pojazd otoczyli uzbrojeni mężczyźni, którzy kazali wszystkim wysiąść a następnie bez słowa ich zastrzelili.

Zamordowani księża stają się inspiracją

Na Boże Narodzenie 2014 ten sam los spotkał kuzyna ks. Hernandeza o imieniu Gregorio. Członkowie gangu wdarli się do jego pokoju w seminarium, zakleili mu taśmą usta i nos tak, że się udusił. Napastnicy prawdopodobnie chcieli uzyskać za niego okup, ale przeliczyli się, a jego zwłoki znaleziono później w zaroślach koło seminarium.

„Wydawałoby się, że tego rodzaju wydarzenia mogą wpływać negatywnie na młodych ludzi i zniechęcać ich do wyboru tak niebezpiecznej drogi życiowej. Tymczasem dzieje się odwrotnie: zamordowani księża stają się inspiracją, a nie tylko przestroga dla innych młodych.

Jeden z nich – 19-letni Antonio Ábelez tak to tłumaczy: „Oni stali się jasnymi, czytelnymi znakami dla nas. Ta ich «niesprawiedliwa» śmierć paradoksalnie pobudza nas do większej odwagi” – napisał korespondent BBC.

Z kolei rektor seminarium ks. Antonio Reinoso podkreśla, że „w naszej formacji ważne jest ukształtowanie w nowych księżach cnoty roztropności. Chodzi o to, aby jako kapłani głosili Ewangelię i aby wstrzymywali się zwłaszcza od krytykowania z ambony przywódców. Przestępczość zorganizowana to hydra o tysiącach głów. Nasi księża nie są w stanie rozwiązać tego problemu, ale w oparciu o wiarę mogą mu się przeciwstawić”.

o. jj / KAI / ks

Tags:
cmentarzksiądzMeksyk
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail