Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 16/06/2024 |
Aleteia logo
Duchowość
separateurCreated with Sketch.

Planszówki, skakanka i jo-jo. Zobacz zabawki św. Teresy z Lisieux [GALERIA]

Jedna z zabawek z dzieciństwa świętej Teresy z Lisieux

fot. Sanctuaire de Lisieux; Wikimedia Commons | domena publiczna

Anna Ashkova - 03.04.23

Zabawki z dzieciństwa Małej Tereski pokazują, że święci to zwyczajni ludzie, którzy w niezwyczajny sposób odpowiadają na Bożą łaskę – właśnie tak jak ona!

Szczęśliwe dzieciństwo św. Teresy z Lisieux

Trudno sobie wyobrazić św. Teresę z Lisieux – patronkę misji, współpatronkę Francji i Doktora Kościoła jako pasjonatkę gier planszowych, układanek czy jo-jo. A jednak! Jej zabawki są pieczołowicie przechowywane w domu w Les Buissonnets, gdzie przeżyła 11 lat swojego życia (od 1877 r. do wstąpienia do zakonu karmelitańskiego w 1898 r.). I świadczą o tym, że dzieciństwo św. Teresy z Lisieux było szczęśliwe i całkiem zwyczajne.

Ten czas św. Teresa wspominać będzie później z nostalgią. Stało się tak pomimo faktu, że jej mama, św. Zelia Martin, zmarła, kiedy Mała Tereska miała zaledwie 4,5 roku. Jak napisze później święta karmelitanka: „Słoneczne lata mojego dzieciństwa minęły zdecydowanie zbyt szybko, mimo słodyczy, jaką pozostawiły w mojej duszy” (Rękopis A, 11r.v).

Zabawki z jej dzieciństwa mogą nam przypominać, że święci są zwyczajnymi ludźmi, którzy w niezwyczajny sposób odpowiadają na łaskę Bożą.

Zobacz niektóre z zabawek Małej Tereski – kliknij w galerię!

Tags:
dziecigaleria zdjęćrodzinaświęciTeresa z Lisieuxwychowanie
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail