Aleteia logoAleteia logoAleteia
środa 12/06/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Terroryści zabili księdza w Kamerunie. Wywabili go, prosząc o sakramenty dla chorej

zamordowany w Kamerunie ksiądz Olivier Ntsa Ebode

Abbé Olivier Ntsa Ebode (@abbeolivier.ntsaebode.77) | Facebook

Katolicka Agencja Informacyjna - Karol Wojteczek - 08.03.23

To nie pierwszy wymierzonych w kameruńskich chrześcijan akt terroru w ostatnim czasie...

Jak podaje agencja Fides, w nocy z 28 lutego na 1 marca do domu ks. Oliviera Ebode zapukało kilka osób, prosząc o sakramenty dla ich chorej krewnej. Duchowny zgodził się pojechać wraz z nimi. 1 marca znaleziono jego ciało, wyrzucone przy drodze przez porywaczy. Ks. Ebode zasłynął w lokalnej społeczności swoim zaangażowaniem na rzecz pokoju i sprawiedliwości społecznej.

Do zabójstwa doszło w centralnej części Kamerunu, w miejscowości Obala. Trwają poszukiwania jego sprawców. Bandyci zostali potępieni zarówno przez Kościół, jak i władze.

Zbrodnia w Obali to nie pierwszy w ostatnim czasie akt terroru wymierzony przeciw kameruńskim chrześcijanom. We wrześniu ub.r. nieznani sprawcy napadli na misję katolicką w Nchang w zachodnim Kamerunie. Napastnicy podpalili miejscowy kościół mariacki (w niezwykły sposób ocalał w nim Najświętszy Sakrament, o czym pisaliśmy tutaj), a następnie uprowadzili w nieznanym kierunku obecnych tam pięciu duchownych, siostrę zakonną oraz trójkę wiernych świeckich (zobacz nagranie z apelem uprowadzonych).

Przeciw bratobójczej wojnie

Zachodni Kamerun, zamieszkały przez anglojęzyczną mniejszość, od kilku lat jest areną walk pomiędzy siłami separatystycznymi a wojskami rządowymi. Obie strony konfliktu dopuszczają się przy tym licznych zbrodni wobec ludności cywilnej. Śmierć w ich wyniku poniosło już ok. 6 tys. osób.

We wrześniu ub.r. metropolita archidiecezji Bamenda, abp Andrew Nkea Fuanya przyznał przy tym, że Kościół postrzegany jest przez ugrupowania paramilitarne jako łatwy i „miękki” cel. Lokalni separatyści wyrzucają mu też, iż nie wspiera dążeń niepodległościowych.

W intencji „prawdziwego i trwałego pokoju” w Kamerunie modlił się w kwietniu ub.r. Ojciec Święty Franciszek. O zakończenie działań zbrojnych apelował także papieski sekretarz stanu kard. Pietro Parolin w trakcie wizyty w tym kraju w styczniu 2021 r.

Wspólne starania o pokój czynią również anglo- i francuskojęzyczni biskupi z Kamerunu. W kwietniu 2021 r. zorganizowali oni pielgrzymkę do sanktuarium Matki Bożej z Marienbergu. Odbywała się ona pod hasłem: „Módlcie się o pojednanie”.

Tags:
Afrykaprześladowaniaterroryzmzbrodnia
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail