Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 25/02/2024 |
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

Papież wzywa do modlitwy i działania na rzecz ofiar nadużyć w Kościele. „Prośba o przebaczenie nie wystarczy”

papieska intencja na marzec 2023

Papieska Światowa Sieć Modlitwy

Redakcja - 02.03.23

„Módlmy się za tych, którzy cierpią z powodu zła popełnionego przez członków wspólnoty kościelnej: aby w samym Kościele znaleźli konkretną odpowiedź na swój ból i cierpienie” – apeluje papież Franciszek w najnowszym materiale wideo.

Papieska intencja modlitewna na marzec 2023

W opublikowanym dzisiaj nagraniu papież Franciszek podkreśla, że „Kościół powinien dawać przykład” aktywnego działania na polu rozwiązywania problemu nadużyć. To zalecenie odnosi się zarówno do przypadków wykrytych wewnątrz wspólnoty kościelnej, jak i w społeczeństwie czy rodzinach. „Kościół nie może próbować ukrywać tragedii nadużyć wszelkiego rodzaju” – zwraca uwagę papież.

Franciszek apeluje do duchownych i wiernych o słuchanie ofiar nadużyć w Kościele, towarzyszenie im i otoczenie ich opieką. Zauważa, że sama prośba o przebaczenie, choć jest konieczna i ważna dla zranionych osób, nie wystarczy: „To ofiary muszą być w centrum wszystkiego”. To Kościół „musi zaoferować bezpieczne przestrzenie, aby wysłuchać ofiar, towarzyszyć im psychologicznie i chronić je”.

„Ich ból, ich szkody psychiczne mogą zostać uleczone, jeśli spotkają się z odpowiedzią – konkretnymi działaniami w celu naprawienia krzywd, jakich doświadczyły, i zapobiegnięcia ich powtórzeniu” – zaznacza Franciszek.

Papieska intencja na marzec 2023 – zobacz wideo:

Zapis papieskiego przesłania:

W obliczu nadużyć, zwłaszcza tych popełnianych przez członków Kościoła, nie wystarczy prosić o przebaczenie.

Prośba o przebaczenie jest konieczna, ale nie wystarczy. Prośba o przebaczenie jest ważna dla ofiar, ale to one muszą być „w centrum” wszystkiego.

Ich ból, ich szkody psychiczne mogą zostać uleczone, jeśli spotkają się z odpowiedzią – konkretnymi działaniami w celu naprawienia krzywd, jakich doświadczyły, i zapobiegnięcia ich powtórzeniu.

Kościół nie może próbować ukrywać tragedii nadużyć wszelkiego rodzaju. Także wtedy, gdy do nadużyć dochodzi w rodzinach, w klubach, w innego rodzaju miejscach.

Kościół powinien dawać przykład, aby pomóc w rozwiązaniu tego problemu, wydobywać go na światło dzienne w społeczeństwie i w rodzinach.

To Kościół musi zaoferować bezpieczne przestrzenie, aby wysłuchać ofiar, towarzyszyć im psychologicznie i chronić je.

Módlmy się za tych, którzy cierpią z powodu zła popełnionego przez członków wspólnoty kościelnej: aby w samym Kościele znaleźli konkretną odpowiedź na swój ból i cierpienie.

papieska intencja na marzec 2023
Tags:
Intencje modlitewnemolestowaniepapież Franciszek
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail