Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 12/07/2024 |
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

„Jesteście wybrani”! 30 nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.

Komunia święta

godongphoto | Shutterstock

Katolicka Agencja Informacyjna - 28.02.23

Mariusz Leszczyński przyznał, że cała rodzina (żona, dorosłe córki z rodzinami) jest dumna, że mąż i ojciec podjął się tak ważnych obowiązków. – Eucharystia to największe dobro, jakie mi się przydarza. Wiem też, że to Pan Bóg mnie wybrał do tej funkcji.

W diecezji płockiej jest 30 nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. Upoważnienia do pełnienia tej posługi wręczył im biskup pomocniczy Mirosław Milewski po rekolekcjach w Ośrodku Charytatywno-Szkoleniowym Caritas Diecezji Płockiej w Popowie. Przyjęcie upoważnień poprzedziła specjalna formacja oraz rekolekcje.

Posługa nadzwyczajnego szafarza Komunii św.

Wręczenie upoważnień do pełnienia posługi nadzwyczajnego szafarza Komunii św. odbyło się w Popowie, w Ośrodku Caritas, podczas koncelebrowanej mszy św. na zakończenie rekolekcji pt. „Wierzę w Kościół Chrystusowy”.

Mszy św. przewodniczył bp Mirosław Milewski. Duchowny stwierdził, że bycie nadzwyczajnym szafarzem Komunii św. nie jest prostą służbą, może być różnie przyjmowane, ale mimo to kolejna grupa mężczyzn w diecezji płockiej odważnie postanowiła podjąć tę służbę.

Jesteście wybrani

Kazanie wygłosił rekolekcjonista ks. dr Krzysztof Porosło, duszpasterz akademicki w archidiecezji krakowskiej, wykładowca na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Powiedział on między innymi, że Wielki Post jest czasem, w których katechumeni przygotowują się do przyjęcia chrztu św. Zmienia się ich status, stają się wybranymi, by przyjąć chrzest.

– Wy już jesteście wybrani – zwrócił się do uczestników rekolekcji. – Dostaliście kartę przetargową, dobrze ją wykorzystujcie. Jezus na pustyni był kuszony, aby wykorzystać swoją tożsamość do poddania sobie świata. Nie traktujcie tego w ten sposób. Bóg nie będzie spełniał waszych zachcianek, ale nigdy was nie zostawi. Bycie nadzwyczajnym szafarzem Komunii św. to służba, a nie wyróżnienie – podkreślił kaznodzieja.

W czasie mszy św. bp Mirosław Milewski wręczył wszystkim uczestnikom rekolekcji oraz nowo mianowanym nadzwyczajnym szafarzom Komunii św. roczne upoważnienia do pełnienia tej posługi.

Nowa funkcja to łaska

Wśród nowo mianowanych nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. był 62-letni Mariusz Leszczyński z parafii św. Jana Kantego w Mławie. Od pół roku pełni on funkcję ministranta (w powołanej kilka miesięcy temu w parafii grupie tzw. ministrantów starszych), a od 25 lat jest animatorem Ruchu Rodzin Nazaretańskich w diecezji płockiej. Pełnienie funkcji nadzwyczajnego szafarza Komunii św. zaproponował mu proboszcz.

– W ciągu wielu lat formacji w RRN nauczyłem się, że się nie odmawia, bo nowa funkcja to łaska. Dla mnie to kolejny etap w drodze do świętości. Nie spodziewałem się, że przygotowanie do nowej posługi skłoni mnie do tak wielu przemyśleń. Bycie w Kościele to dla mnie podstawa, ale funkcję nadzwyczajnego szafarza Komunii św. trzeba pisać „tłustym drukiem”. To pozwala zmienić życie i relacje – uważa nowy szafarz.

Mariusz Leszczyński przyznał, że cała rodzina (żona, dorosłe córki z rodzinami) jest dumna, że mąż i ojciec podjął się tak ważnych obowiązków. – Eucharystia to największe dobro, jakie mi się przydarza. Wiem, że bycie szafarzem to bardzo odpowiedzialna funkcja, bardzo duże wyzwanie, poświęcanie czasu chorym i starszym, świadczenie dobra. Wiem też, że to Pan Bóg mnie wybrał do tej funkcji. Razem z kolegą będziemy prekursorami w naszej parafii – przekazał mężczyzna.

Ludzie pobożni, odznaczający się szczerą wiarą

Ks. dr Marcin Sadowski, duszpasterz szafarzy, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej Płockiej zwrócił uwagę, że bardzo potrzebne jest zaangażowanie osób świeckich w Kościele. Policzono, że na świecie księża stanowią pół promila wszystkich członków Kościoła (1 na 2000 osób); w Polsce to jeden promil.

Księża nie będą w stanie zajmować się wszystkim w Kościele. Nadzwyczajni szafarze Komunii św. rozdzielają ją, gdy ksiądz nie może tego zrobić. Oni biorą Najświętszy Sakrament i idą do chorych. To są ludzie bardzo pobożni, odznaczający się szczerą wiarą – komentował ks. Marcin Sadowski.

W diecezji płockiej jest obecnie 145 nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. (w tym 30 nowych: 28 przyjęło upoważnienie 26 lutego, a 2 z powodu choroby otrzyma je niebawem). Pierwsi zostali ustanowieni w 1998 r. Wykonują różne zawody, są w różnym wieku.

Posługę tę w diecezji płockiej reguluje między innymi dokument 43. Synodu diecezji płockiej pt. „Instrukcja o przygotowaniu i posłudze nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej”. Funkcję opiekuna szafarzy pełni ks. dr Marcin Sadowski. Patronem grupy jest bł. ks. Michał Sopoćko, spowiednik i duchowy kierownik św. s. Faustyny Kowalskiej.

eg/KAI/ks

Tags:
Komunia Świętaparafiaświeccy
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail