Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 25/02/2024 |
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

Franciszek: Historie o tym, jakoby moje decyzje zasmucały Benedykta XVI, to „głuchy telefon”

spotkania papieża Franciszka i Benedykta XVI

AFP PHOTO / OSSERVATORE ROMANO/EAST NEWS

Katolicka Agencja Informacyjna - 06.02.23

O tym, że Benedykt XVI zawsze wspierał obecnego Ojca Świętego, a także o przykładach jego reakcji na próby podważenia autorytetu Franciszka, mówił papież podczas konferencji prasowej na pokładzie samolotu powracającego z wizyty apostolskiej w Demokratycznej Republice Konga i Sudanie Południowym.

„Zawsze mogłem o wszystkim porozmawiać z papieżem Benedyktem”

Rozmawiając z towarzyszącymi mu w podróży dziennikarzami, papież Franciszek odniósł się m.in. do pytania o to, czy po śmierci Benedykta XVI odczuł w swojej posłudze rosnące napięcia pomiędzy różnymi „skrzydłami” Kościoła.

„Zawsze mogłem o wszystkim porozmawiać z papieżem Benedyktem, wymienić się opiniami. On zawsze stał przy mnie, wspierając mnie, a jeśli pojawiały się jakieś trudności, mówił mi o tym i rozmawialiśmy” – mówił Franciszek. Jako przykład ilustrujący sposób reagowania Benedykta XVI Ojciec Święty przywołał sytuację, w której do papieża seniora dotarły informacje o tym, jakoby papież Franciszek wspierał niesakramentalne związki par homoseksualnych.

„Głuchy telefon”

„Pewna osoba, uważająca się za wielkiego teologa, za pośrednictwem przyjaciela papieża Benedykta dostała się do niego i złożyła na mnie donos. Benedykt nie przestraszył się, zwrócił się do czterech kardynałów teologów najwyższej próby, mówiąc: «Wyjaśnijcie mi to», a oni mu wyjaśnili. I tak sprawa się zakończyła. To historia, która pokazuje, w jaki sposób działał Benedykt, kiedy pojawiał się donos. Pewne historie, które się powtarza, o tym, że Benedykt był zasmucony tym, co robi nowy papież – to opowieści z «głuchego telefonu»” – skwitował Ojciec Święty. Zapewnił też, że on sam konsultował z Benedyktem XVI niektóre swoje decyzje, a papież senior się z nimi zgadzał.

„Myślę, że śmierć Benedykta została zinstrumentalizowana przez osoby poszukujące dla siebie [przysłowiowej – przyp. KAI] wody na młyn – dodał papież – A ci, którzy instrumentalizują osobę tak wielką, tak Bożą, powiedziałbym: niemal świętego ojca Kościoła, to według mnie osoby pozbawione [zasad – przyp. KAI] etyki. To osoby [należące do – przyp. KAI] pewnych partii, a nie Kościoła” – dodał Franciszek.

azr (KAI) / Watykan

Papieże Franciszek i Benedykt XVI na wspólnych zdjęciach – zobacz galerię!

Tags:
Benedykt XVIpapież FranciszekWatykan
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail