Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 09/06/2023 |
Aleteia logo
Duchowość
separateurCreated with Sketch.

Moc nadziei i młodzieńcza ufność. Wyjątkowy utwór od osób konsekrowanych [wideo]

Nagranie hymnu Kongresu Młodych Osób Konsekrowanych

fot. mat. Kongresu Młodych Osób Konsekrowanych

Redakcja - 02.02.23

Chcą nieść dalej nadzieję, która zapłonęła w ich sercach. Swoją premierę ma dzisiaj hymn Kongresu Młodych Osób Konsekrowanych: „Powstań i świeć”.

Utwór Powstań i świeć jest przedłużeniem doświadczenia wspólnej modlitwy i śpiewu, które było udziałem uczestników wrześniowego spotkania w Licheniu. Na dzień oficjalnej premiery autorzy kompozycji wybrali 2 lutego, czyli Dzień Życia Konsekrowanego. „Zrodziło się w nas pragnienie, żeby te słowa i muzyka stały się znakiem nadziei, która rozbudziła się w naszych sercach. Kiedy indziej, jak nie dziś Kościół i świat powinien usłyszeć głos młodych zakonnic, zakonników i konsekrowanych świeckich, który chcą powstać, świecić i być widziani w świecie” – napisali.

Światło w ciemności

Tekst i tytuł utworu inspirowany jest słowami z Ewangelii św. Jana (J 1,5) oraz z księgi proroka Izajasza (Iz 60,1a), które stanowiły temat ostatniego Kongresu. Autorem muzyki jest Dominik Dubiel SJ, zaś słowa napisał ks. Wojciech Koladyński.

Życie konsekrowane to dla mnie życie nadzieją mimo wszystko: nie tyle świecenie jak gwiazda, która rozświetla horyzont, co raczej pielęgnowanie w codzienności nikłego płomyczka, który jednak daje na tyle ciepła i światła, żeby zrobić krok naprzód i dać się ogrzać komuś, kto znajduje się w zupełnej ciemności

– relacjonuje Dominik Dubiel, jezuita i muzyk.

Zależało mi, żeby ta pewność światłości, której nie ogarnia ciemność, wysuwała się w tekście na pierwszy plan. (…) To po prostu moje doświadczenie wiary; pewność, że te najdrobniejsze uczynki miłosierdzia, że ta „mała droga” – to właśnie ocala świat. (…) Naszym zadaniem jest mieć gotowość, puste ręce i pamiętać, że to Pan Bóg jest gwarancją naszego „świecenia”

– opisuje z kolei ks. Koladyński, duszpasterz, bloger i poeta.

Powstań i świeć – hymn Kongresu Młodych Osób Konsekrowanych

Hymn wykonują Magdalena Myjak oraz Rafał Maciejewski – pomysłodawca i koordynator projektu. Dodatkowo w chórze śpiewa 55 osób konsekrowanych z 28 zakonów, zgromadzeń zakonnych i instytutów świeckich. Nagranie odbyło się w studiu Polskiego Radia w Warszawie. W teledysku wykorzystano materiały filmowe nakręcone w trakcie Kongresu oraz podczas nagrań studyjnych. 

Efekt tej pracy jest naprawdę wyjątkowy. Zobaczcie go poniżej:

Tags:
muzykamłodzinadziejaosoby konsekrowanepowołanie
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail