Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 20/06/2024 |
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

Wiedzieliście, że kard. Ratzinger kierował pracami nad nowym Katechizmem Kościoła Katolickiego?

Kardynał Joseph Ratzinger

HO / ERZBISTUM MUENCHEN UND FREISING / AFP

Philip Kosloski - 20.01.23

Kard. Ratzinger odpowiadał za podział Katechizmu na cztery filary, uważał bowiem, „że cztery klasyczne filary katechezy stanowią dziś kręgosłup wiary”. O jakich filarach mowa?

Chociaż to Jan Paweł II zlecił opracowanie nowego Katechizmu Kościoła Katolickiego, głównym redaktorem tekstu został kard. Joseph Ratzinger (późniejszy papież Benedykt XVI).

Nowy Katechizm Kościoła Katolickiego

W odpowiedzi na prośby biskupów o stworzenie nowego katechizmu, który odpowiadałby na wyzwania współczesnego świata, w 1986 roku św. Jan Paweł II polecił przygotowanie takiego tekstu.

Jak wyjaśnia w wywiadzie opublikowanym przez Vatican News kard. Christoph Schönborn, „nic dziwnego, że [Jan Paweł II] właśnie kardynałowi Ratzingerowi powierzył kierownictwo nad pracami redakcyjnymi. Nie potrzebuję tu opisywać etapów pracy, którą wykonywała przez sześć lat komisja dwunastu kardynałów i biskupów pod przewodnictwem kard. Ratzingera”. Dokument nosi znamiona stylu szefa komisji.

Schönborn zauważa, że Ratzinger odpowiadał za podział Katechizmu na cztery filary, uważał bowiem, „że cztery klasyczne filary katechezy stanowią dziś kręgosłup wiary. Wskazał też na porządek: Credo jest fundamentem od początku Kościoła; sakramenty są drzwiami, przez które łaska wnika w nasze życie; dziesięć przykazań to pewne drogowskazy owocnego życia; Ojcze nasz zaś jest miarą i pierwotną formą wszystkich naszych modlitw. Taka jest struktura książki o wierze”.

Ponadto, jeśli naprawdę chce się dostrzec geniusz Katechizmu, wystarczy wziąć do ręki często zapominany Wstęp do Katechizmu Kościoła Katolickiego pióra kard. Ratzingera. W tekście tym autor precyzuje własną wizję Katechizmu i podaje sposoby wykorzystania go.

Tags:
Benedykt XVIjan paweł IInauka Kościoła
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail